Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Émil Zola „Germinal” - charakterystyka Stefana Lantiera

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Germinal” w łacinie oznacza zarodek, kiełek. W języku francuskim funkcjonuje jako nazwa wiosennego miesiąca. Powieść Zoli o tym tytule powstała w 1885 roku i jest ona trzynastą z cyklu opartego o dawne sagi, a jednak ujętego na nowo, być może w opozycji do „Komedii ludzkiej” Balzaka. Cykl ten nosi nazwę „Rougon-Macquartowie” i traktuje o historii pewnej rodziny, która w spadku zostawia swojemu potomstwu genetyczne obciążenie w postaci „bestii ludzkiej”.

Głównym bohaterem powieści jest Stefan Lantier. Jest młody, ma dwadzieścia jeden lat. Do tej pory pracował na kolei jako maszynista, teraz szuka pracy w kopalni Le Voreux, w Montsou, leżącym w północnym zagłębiu Le Nord. Stefan jest młodzieńcem przystojnym, o silnej budowie, choć dość drobnym. Ma ciemne włosy i oczy tegoż samego koloru. Pochodzi z południa Francji.

Stefan uważnie obserwuje życie pod ziemią. Pracuje w kopalni sumiennie, wytrwale, dzieląc z pozostałymi górnikami niewygodę i mozolny wysiłek. Po pewnym czasie daje się uwieść głoszonym przez Suwarina poglądom socjalistycznym. Zaczyna ślepo wierzyć w ideę, naiwnie realizować jej założenia, prowadzić propagandę wśród górników. Jego najważniejszym celem staje...

Podobne wypracowania