Halina Poświatowska „[***] Tutaj leży Izold jasnowłosa...” - interpretacja i analiza wiersza
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„[***] Tutaj leży Izold jasnowłosa...” to wiersz Haliny Poświatowskiej, który nawiązuje do legendy o parze tragicznych kochanków. Incipit sugeruje, że poetka skupia się na postaci Izoldy Jasnowłosej. Warto zanalizować wykorzystany przez poetkę motyw.
Najpierw jednak należy przypomnieć sobie pokrótce opowieść o parze zakochanych. Legenda o Tristanie i Izoldzie znana była już w średniowieczu. Jej początków należy dopatrywać się w kręgach kultury celtyckiej. Tytułowi bohaterowie to rycerz i irlandzka księżniczka, którzy na skutek spożycia magicznego napoju zaczynają pałać do siebie gorącą miłością. Przeciwnikami tego uczucia są król Marek – mąż Izoldy oraz Izolda o Białych Dłoniach – małżonka Tristana. Kiedy dzielny rycerz zostaje ranny, a płynącej na pomoc Izoldzie Jasnowłosej na przeszkodzie staje jego żona, mężczyzna umiera. Zrozpaczona kobieta postanawia podzielić jego los.
Sytuacja liryczna utworu Haliny Poświatowskiej rozgrywa się w szpitalu. Tam została umieszczona jasnowłosa Izold. Kobieta umiera, na co wskazuje ten fragment: „i wiem, że się nieodwołalnie stanie / nim obudzi okna nowy dzień”. Ten szpital jest pusty, ciemny i przytłaczający. Rozświetlają go tylko ogniki oczu konającej bohaterki. Umiera ona w osamotnieniu, nikt nie towarzyszy jej w ostatnich chwilach życia. Jej to jednak nie przeraża, nadziei dodaje jej myśl, że wkrótce połączy się z ukochanym Tristanem.
Utwór należy do typu liryki pośredniej, opisowej. Jego budowa jest regularna – składa się z trzech strof liczących po cztery wersy. Liczba sylab w linijkach jest różna, jednak w obrębie każdej strofy istnieje układ: 10,10,10,6; 9,9,9,9; 10,9,9,10. Każda zwrotka ma wyjątkową rytmikę, co widoczne jest także w sferze rymów: pierwsza zwrotka zawiera rymy przeplatane, dwie kolejne rymy okalające.
Warto zwrócić uwagę na bardzo rozbudowaną warstwę stylistyczną. Liczne epitety precyzyjnie tworzą sytuację liryczną. Widoczny jest kontrast między mrocznym szpitalem, a „jasnością” duszy leżącej Izold. Metafory takie jak: „trzepotliwy oddech” czy „ogniki oczu” podkreślają optymizm, który jej towarzyszy.
Wiersz można odnieść do biografii poetki. Halina Poświatowska miała wadę serca, co powodowało, iż sporą część życia spędziła w szpitalach. Właśnie w takim miejscu poznała swojego przyszłego męża, także chorego na serce. Zaledwie dwa lata po ślubie została wdową. Być może opowieść o złotowłosej Izold leżącej w szpitalnym łożu ukrywa gdzieś oblicze tęskniącej za ukochanym Haliny Poświatowskiej. Przecież jedyne miejsce, w którym mogła go spotkać było gdzieś poza realnym światem.
Podobne wypracowania do Halina Poświatowska „[***] Tutaj leży Izold jasnowłosa...” - interpretacja i analiza wiersza
- Gall Anonim - biografia, życiorys
- Adam Mickiewicz „Niepewność” - środki stylistyczne w wierszu i ich funkcja. Opracowanie
- Knut Hamsun „Głód” - charakterystyka głównego bohatera powieści
- Wolter „Kandyd, czyli optymizm” - geneza utworu
- C.S. Lewis „Opowieści z Narnii” - charakterystyka Łucji
- Opis bitwy - Opis bitwy o Plac Broni na podstawie książki Ferenca Molnara
- Emil Zola „Germinal” - charakterystyka głównych bohaterów
- Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - charakterystyka drugoplanowych postaci „Cudzoziemki”
- „Chłopi” Władysława Reymonta jako epopeja? Uzasadnij odpowiedź
- Tadeusz Różewicz „Zostawcie nas” - interpretacja i analiza wiersza
- Futuryści polscy - fanatyzm Brunona Jasieńskiego i Stanisława Młodożeńca
- Tadeusz Różewicz „Przepaść” - interpretacja i analiza utworu
- Tadeusz Różewicz „Prawa i obowiązki” - motyw Ikara w kontekście wiersza i innych dzieł literackich
- Jan Kochanowski „Pieśń XXIV” („Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony...”) - interpretacja i analiza pieśni
- Gałczyński „Zaczarowana dorożka” - opracowanie, interpretacja
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Aliny
- Największa przygoda mojego życia - opowiadanie
- Kordian Winkelriedem narodów? Odpowiedz na pytanie na podstawie aktu III sceny 6 dramatu „Kordian” Juliusza Słowackiego
- „Ludzie bezdomni” - artyzm powieści Stefana Żeromskiego
- Tadeusz Różewicz „Kartoteka” - intertekstualność w dramacie „Kartoteka” Różewicza. Opracowanie