Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Aliny

Alina jest wiejską dziewczyną, córką wdowy, młodszą siostrą Balladyny, stanowiącą jej przeciwieństwo. Nawet w sferze fizjonomii siostry bardzo się różnią - podczas gdy Balladyna jest ognistą brunetką, Alina ma jasne włosy i błękitne oczy. Symbolika tych przeciwieństw (czerń i biel, ciemność i światło) daje nam wgląd w charaktery obu sióstr. Balladyna i Alina stanowią jak gdyby dwie połowy jedności - jedna z nich posiada wszystkie dobre cechy, natomiast druga cały pierwiastek zła.

Zarówno Alina jak i Balladyna chcą pojąć za męża Kirkora, lecz ich pobudki są inne. Alina szczerze kocha Kirkora; w zamążpójściu widzi także wielką szansę dla swojej rodziny, dla swej matki i dla Balladyny, które mogłyby razem z nią przenieść się na zamek i tam wieść wygodne życie. Balladyna chce tylko władzy, dlatego udaje miłość i dopuszcza się zbrodni na własnej siostrze.

Alina jest dobrą, uczciwą dziewczyną. Pomimo własnej miłości do Kirkora nie jest zawistna wobec siostry, która ma takie same jak ona sama szanse na poślubienie go. Jako postać w pełni pozytywna charakteryzuje się także pewną łatwowiernością i naiwnością, jak gdyby w swej dobroci nie umiała sobie nawet wyobrazić zła, drzemiącego w innych ludziach. Zawsze ocenia wszystkich jak najlepiej, nie umiejąc zrozumieć wrodzonej ludzkiej skłonności do zła, której ona sama jest pozbawiona. Za swoją dobroć i prostoduszność płaci najwyższą cenę. Balladyna z zimną krwią morduje ją, by osiągnąć zamierzony cel.

Podobne wypracowania do Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Aliny