Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konrad Wallenrod jako bohater bajroniczny. Rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęcie „bohatera bajronicznego” funkcjonuje w literaturze i myśli estetycznej od czasów romantyzmu za sprawą niecodziennego wzorca, jaki do sztuki wprowadził George Byron – największy poeta tej epoki na Wyspach Brytyjskich. Sam skonfliktowany ze społeczeństwem i jego normami moralnymi, wprowadził postać bohatera z własnej woli żyjącego w samotności, sprzeciwiającego się ogólnie przyjętym prawom i normom etycznym, które nie przystawały do jego wizji totalnej wolności i niezależności jednostki wybitnej. Bohater bajroniczny był egotycznym indywidualistą, który sam ustalał sobie kanon praw moralnych, podporządkowanych zazwyczaj wybujałym emocjom i bogatemu, różnorodnemu życiu duchowemu.

Za pierwowzór takiej postaci uznaje się głównego bohatera powieści poetyckiej pt. „Giaur”, która już poprzez swoją nowatorską, synkretyczną formę buntowała się przeciwko klasycznym wzorcom literackim. Tytułowy giaur jest postacią tajemniczą, nieco mroczną, kierowaną silnymi emocjami i potrafiącą wedle nich zmieniać całe swoje życie, przecząc niejako w ten sposób potędze przeznaczenia, a na pewno moralnym zasadom obowiązującym w społeczeństwie, w jakim przyszło mu funkcjonować. W każde z kierujących...

Podobne wypracowania