Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia” - charakterystyka Kasi

Główna bohaterka utworu Miry Jaworczakowej to ośmioletnia dziewczynka. Kasia jest bardzo dobrą uczennicą, chwaloną i lubianą przez nauczycieli, ale i przez rówieśników. Wszystkie przerwy w szkole spędza na grach, zabawach i rozmowach ze swoimi koleżankami.

Jednak gdy dziewczynka przebywa w domu z rodzicami, ujawnia się w pełni jej charakter. Mama i tata rozpieścili Kasię jako najmłodsze dziecko, stąd jej kaprysy, niezadowolenie z wielu spraw, przekonanie, że wszystko powinno kręcić się wokół niej. Oprócz tego Kasia bardzo często kłóci się z swoją matką, ale przede wszystkim ze starszym bratem, Jurkiem.

Pewnego dnia charakter dziewczyny zostaje poddany próbie, gdy rodzice przychodzą do domu z małym, różowym zawiniątkiem, którym okazuje się być nowa siostrzyczka Kasi – Agnieszka. Od tej pory to najmłodszej pociesze mama i tata zaczynają poświęcać cały swój czas, uwagę i troskliwość. Kasia nie potrafi sobie poradzić z takim obrotem sprawy. Z osoby najważniejszej dla rodziców, z pozycji ich oczka w głowie, stała się kimś mniej ważnym, komu nie poświęca się już całej uwagi. To wywoływało w niej wybuchy złości i nienawiści do siostry. Zazdrość przysłaniała jej wszystko.

Kasia nie tylko zachowywała się okropnie w domu, ale i w szkole popsuły się jej relacje z kolegami, a oceny z piątek zmieniły się w dwójki. Dodatkowo jej sytuację pogorszyło dołączenie do klasy nowej uczennicy – Anatolki –  którą wszystkie dzieci od razu zaakceptowały i bardzo polubiły. 

Bohaterka zmienia swe zachowanie po tym, jak mając opiekować się małą Agnieszką, zostawiła ją samą i niemowlak niemal się udusił. Choroba dziecka, która była następstwem tej niemiłej przygody, uświadomiła Kasi, że jej zachowanie było bardzo złe. Od tej pory dziewczynka polubiła opiekę nad Agnieszką, zaprzestała kłótni z bratem, była grzeczna dla rodziców i nie wymagała już od otoczenia ciągłej uwagi. Również w szkole odnosiła się życzliwie do wszystkich dzieci i poprawiła się, z pomocą Jurka, w nauce.

Podobne wypracowania do Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia” - charakterystyka Kasi