Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Szkice węglem” - naturalizm w „Szkicach węglem”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Henryk Sienkiewicz tworzył w epoce pozytywizmu, w której dominującymi prądami literackimi były realizm oraz naturalizm. W noweli „Szkice węglem” również nie zabrakło elementów naturalistycznych.

Naturalizm to prąd myślowy w literaturze, powstały w XIX wieku we Francji. Jego prekursorem był pisarz Emil Zola. Charakterystyczną cechą naturalistów było obsadzanie w rolach głównych bohaterów ludzi z niższych sfer społecznych, chłopów, drobnomieszczaństwa oraz ludzi z marginesu społecznego. Stąd obraz prezentowanego przez nich świata był pesymistyczny i smutny. Naturaliści w swoich utworach ukazywali rzeczywistość i tłumaczyli występujące w niej zjawiska determinacją biologiczną oraz środowiskową. Ludzi przedstawiali jako istoty kierujące się w życiu instynktami i popędami. By podkreślić autentyczność opisywanej społeczności posługiwali się charakterystycznym dla niej językiem, często gwarą.

Henryk Sienkiewicz odniósł się w utworze „Szkice węglem” do rzeczywistych wydarzeń. Zainspirowany doniesieniami z Warszawy, dotyczącymi wprowadzania ustaw mających pomóc rozwojowi polskiej wsi, przedstawił rzeczywisty obraz społeczności chłopskiej we wsi Barania Głowa. Zobrazował ciemnotę i miernotę...

Podobne wypracowania