Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz arystokratów i rewolucjonistów w dramacie „Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jedną z kwestii podejmowanych w „Nie-Boskiej komedia” Zygmunta Krasińskiego jest walka dwóch obozów - arystokratów i rewolucjonistów. Krasiński mimo, iż sam pochodził z arystokratycznej rodziny, po doświadczeniach Rewolucji Francuskiej, nie szczędził w swoim dramacie krytyki, kierując ją na równi ku dwóm walczącym grupom.

Dowódcą obozu arystokracji jest główny bohater „Nie-Boskiej komedii”, hrabia Henryk. Na wodza zostaje mianowany przez Arcybiskupa i składa przysięgę, że będzie bronił wiary i czci przodków do końca swoich sił, nie powstrzyma go głód ani żadne pragnienie. Tę samą przysięgę karze złożyć członkom obozu: „Teraz przysięgnijcie wszyscy, że chcecie bronić wiary i czci przodków waszych”. Ugrupowanie to reprezentują ludzie z wyższych sfer społecznych: baron, hrabia, szlachta, książęta; burżuazja: bankierzy; księża, kardynałowie oraz biskupi. Arystokracja sprzeciwia się rewolucji.

W rozmowie Męża z Pankracym, poeta stara się odwieść przywódcę rewolucjonistów od idei otwartej walki. Rewolucja według arystokratów niszczy ustalony porządek społeczny i polityczny, oparty na zasadach feudalizmu: by ktoś mógł być panem, ktoś...

Podobne wypracowania