Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Różne sposoby spędzania świąt Bożego Narodzenia - opowiedz w oparciu o utwór Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W „Opowieści wigilijnej” Karol Dickens przedstawia dwa sposoby spędzania Bożego Narodzenia: w samotności i z bliskimi. Święta samotne są ponure i przygnębiające, natomiast Boże Narodzenie w gronie rodziny to okazja do radości i okazywania sobie uczuć. Nie ma wówczas znaczenia, czy stół jest zastawiony suto czy skromnie. Kontrast ten widać przede wszystkim na przykładzie głównego bohatera, Ebenezera Scrooge’a, który najpierw spędza samotne święta, a potem staje się lepszym człowiekiem i cieszy się towarzystwem rodziny.

Samotne spędzanie świąt może być koniecznością. Tak było w przypadku Scrooge’a, kiedy był dzieckiem. Wszyscy jego koledzy wracali do swoich domów, cieszyli się na myśl o spotkaniu z bliskimi i marzyli o prezentach, jakie dostaną. Ebenezer nie mógł wrócić do domu, dlatego zostawał całkiem sam w szkole. Świąteczne dni spędzał samotnie w pustej klasie, zabijając czas czytaniem książek. Wówczas czuł się bardzo nieszczęśliwy i zazdrościł wszystkim, którzy mają dokąd wrócić. By rozproszyć samotność, wyobrażał sobie, że postaci z jego lektur przychodzą do niego i wspólnie spędzają święta. W końcu jego los się odmienił, któregoś dnia przyjechała do niego siostra...

Podobne wypracowania