Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Salinger „Buszujący w zbożu” - interpretacja tytułu książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytuł książki Salingera „Buszujący w zbożu” ma wymowę symboliczną, odnosi się do marzeń głównego bohatera, a zaczerpnięty został z piosenki Roberta Burnsa „Comin’ Through the Rye”, która pojawia się w utworze. Holden czuje ogromną radość i ulgę, kiedy przypadkowo słyszy na ulicy chłopca podśpiewującego: „Jeśli ktoś przyłapie kogoś, co buszuje w zbożu”. Ta piosenka staje się jego myślą przewodnią.

Buszowanie w zbożu odnosi się do dzieciństwa, jest niczym beztroska zabawa. Holden, który sam stoi u progu dorosłości, pragnie być strażnikiem bawiących się dzieci, jednak w rzeczywistości sam buszuje po mieście i potrzebuje kogoś, kto by go chronił przed krokiem w przepaść. Zainspirowany piosenką Burnsa, Holden wyraża swoje marzenie: „W każdym razie wyobraziłem sobie gromadę małych dzieci, które bawią się w jakąś grę na ogromnym polu żyta. Tysiące malców, a nie ma przy nich nikogo starszego, nikogo dorosłego... prócz mnie, oczywiście. A ja stoję na krawędzi jakiegoś straszliwego urwiska. Mam swoje zadanie: muszę schwytać każdego, kto się znajdzie w niebezpieczeństwie, tuż nad przepaścią. Bo dzieci rozhasały się, pędzą i nie patrzą, co tam jest przed nimi, więc ja muszę w porę doskoczyć i...

Podobne wypracowania