Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrześcijanie w „Quo vadis” Sienkiewicza - rozwiń temat, opisz

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza to wielowątkowa powieść historyczna, której akcja została osadzona w starożytnym Rzymie. Historia miłości Winicjusza i Ligii przecina się z opowieścią o losach pierwszych chrześcijan. Przyjrzyjmy się bliżej tej grupie, tak wnikliwie opisanej przez autora.

Nowa religia tworzy zręby świata zupełnie odmiennego niż pogański. Dotychczas gdzieś pod wierzchnią warstwą piękna ukrywało się cierpienie tysięcy ludzi. Wspaniałe budynki, cudowne dzieła sztuki, wystawne przyjęcia - to wszystko odbywało się kosztem życia wielu niewolników, czy to wypruwających sobie żyły podczas pracy, czy też wędrujących na pewną śmierć (chociaż oczywiście nie wszyscy niewolnicy żyli w ciężkich warunkach), byle tylko zadowolić pragnący chleba i igrzysk lud. Chrześcijaństwo wprowadzało zupełnie inny porządek - religia ta opierała się na miłości i braterstwie, to one miały przedefiniować i dać nowy wygląd miejscu zamieszkanemu przez ludzi.

W „Quo vadis” chrześcijanie mieszkają głównie w biednych dzielnicach, głównie na Zatybrzu. Chociaż największą część stanowią ludzie ubodzy i niewolnicy, dołączają do nich także znaczący Rzymianie - chociażby Aulus i Pomponia. Do grupy należeli także Ursus, Ligia, apostołowie...

Podobne wypracowania