Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” - streszczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytułowy Plastuś to główny bohater utworu Marii Kownackiej pod tytułem „Plastusiowy pamiętnik. Plastuś został pewnego dnia ulepiony z plasteliny przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy: „ (…) a Tosia ulepiła mnie – takiego malutkiego ludzika. Ja mam duży, czerwony nos, odstające uszy i zielone majteczki. Tosia mi zrobiła ołówkiem oczy i zaraz zacząłem patrzeć na wszystkie strony. A jak Tosia przylepiła mi uszy, to zaraz zacząłem słuchać, co się w klasie dzieje”.

Od tej pory Plastuś mieszka w piórniku Tosi, towarzyszy jej codziennie w zajęciach, w szkole. Na lekcji rysunku Plastuś pozbierał niepotrzebne fragmenty papieru, poprosił o pomoc stalówkę i scyzoryk i w taki sposób powstał pamiętnik bohatera. Pewnego dnia Plastuś przyglądał się, jak Tosia pisze w swoim zeszyciku. Wyjęła zielone pióro i stalówkę i zaczęła pisać, ale co rusz robiła w zeszycie kleksy. W końcu się rozpłakała, więc Plastuś poprosił kałamarz, aby popilnował kleksików, żeby nie brudziły zeszytu dziewczynki. W efekcie sam Plastuś umorusał sobie nosek atramentem. Kiedy jednak stalówka wróciła do piórnika, wszyscy umazali się atramentem. Tosia, widząc całe zamieszanie, zrobiła wycieraczkę do pióra.

Kiedyś...

Podobne wypracowania