Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Wiśniowy sad” - interpretacja, opracowanie dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wiśniowy sad” był ostatnią sztuką napisaną przez Czechowa, w 1903 roku. Historia utraty majątku przez Raniewską to temat bardzo aktualny w czasach, kiedy powstał utwór i właśnie na tym temacie opiera się główny wątek dramatu. Szlachta i bogate ziemiaństwo zaczęło być wypierane przez ludzi z niższych warstw społecznych, za to przedsiębiorczych. Czechow ujmuje to na zasadzie opozycji – starych, zaśniedziałych przyzwyczajeń bogaczy do działania ludzi potrafiących wykazać się elastycznością, dzięki czemu osiągają zamierzone cele.

Utwór zaczyna się w momencie, kiedy do posiadłości Raniewskiej wraca po pięciu latach nieobecności sama właścicielka. Okoliczności sprzed lat (śmierć ukochanego synka, który utonął w pobliskich jeziorze) zmusiły ją do ucieczki z miejsca, w którym spędziła całe swoje życie, by oderwać się od przeszłości. Po długim czasie i pobycie w Paryżu Raniewska powraca do domu, jak się jednak okazuje, nie udało jej się zapomnieć o wydarzeniach, które przyniosły jej cierpienie. Ciągle wspomina, żyje tym, co było, a problemy nawarstwiają się, gdyż majątek ma zostać wystawiony na sprzedaż z powodu długów razem z pobliskim wiśniowym sadem, który jest dumą i chlubą całej rodziny (Gajew, brat...

Podobne wypracowania