Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hamlet i Makbet - charakterystyka porównawcza bohaterów Szekspira

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterowie tragedii Szekspira to postacie złożone, skomplikowane. Autor misternie kreuje ich charaktery, wnikając w głąb ludzkiej duszy. W antycznej tragedii bohaterowie byli niezmienni w swych postawach, reprezentowali jakiś pogląd i byli mu wierni. Szekspirowskie postacie nie są tak jednoznaczne, ulegają wpływom, wahają się, popadają w rozterki, a także zmieniają się w toku akcji. Warto przyjrzeć się bliżej charakterom dwóch bohaterów ważnych Szekspirowskich tragedii: Makbetowi i Hamletowi.

Postać Makbeta jest bardziej wyrazista, podobnie jak jego przemiana. Motywy postępowania Makbeta są jednoznaczne – pragnienie najwyższej władzy. Widzimy, jak w czasie akcji ta ambicja zmienia Makbeta. Z uczciwego, prawego dowódcy wojskowego zmienia się w bezlitosnego tyrana. Skrupuły, które towarzyszą mu na początku, stopniowo zanikają. W morzu krwi próbuje utopić swoje lęki. Kontrast między Makbetem sprzed zbrodni a Makbetem mordercą uwypukla się przez zamianę ról z Lady Makbet. To ona namawia go do działania, to ona jest stanowcza, pewna siebie, zdecydowana. Makbet się waha, ma opory, przeraża go zbrodnia.

Ale kiedy już raz zbrukał dłonie niewinną krwią, następne zbrodnie przychodzą mu łatwiej, nie potrzebuje już wsparcia żony....

Podobne wypracowania