Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Hłasko „Pierwszy krok w chmurach” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pierwszy krok w chmurach” to opowiadanie napisane w 1955 roku. Zostało wydane w tomie o tym samym tytule rok później. Porusza ono typową dla Hłaski tematykę. Obnaża biedę i okrutną rzeczywistość polskiego przedmieścia lat pięćdziesiątych XXw.

Tytuł opowiadania sugeruje, że jego tematem będzie coś pięknego, ulotnego, czystego, jak chmury na błękitnym niebie. Rzeczywiście po części tak jest. Młoda jest o parze młodych ludzi, którzy decydują się na pierwsze zbliżenie fizyczne. Ma to być ich tytułowy „krok w chmurach”. Oboje się tego boją, chcą, żeby to wydarzenie było szczególne, by stało się pięknym dopełnieniem uczucia, jakie ich łączy.

Piękno zostaje tu jednak skontrastowane z brzydotą, agresją, wulgaryzmem. Oto trzech znajomych pijaczków z nudów postanawia zabawić się kosztem młodych ludzi. Podglądają ich i straszą. Używają wulgarnych słów, przezywając dziewczynę. W końcu dochodzi do rękoczynów i chłopak zostaje pobity. Po tym wydarzeniu bohaterowie rozchodzą się. Dziewczyna i chłopak idą w swoją stronę, a trzej sąsiedzi wracają do domu. Komentują jednak to, co się stało, stwierdzając, ze teraz uczucie dwojga młodych ludzi nie będzie już czyste, miłość nie przetrwa tej próby. Heniek,...

Podobne wypracowania