Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Hymn”, „Do matki” - analiza uczuć podmiotu litrycznego w wierszach. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Juliusz Słowacki był wybitnym poetą polskiego romantyzmu. Jak większość wielkich ludzi tego okresu zmuszony został do opuszczenia ojczyzny, a raczej tego, co po niej pozostało. Miało to miejsce w 1831r., kiedy to wyruszył z misją dyplomatyczną do Londynu i Paryża. Poeta, niepewny dalszego losu w Królestwie Kongresowymm postanowił pozostać w stolicy Francji. Od tego czasu rozpoczęła się jego rozłąka z ziemią, na której się wychował. Tęsknota pojawia się w licznych utworach Słowackiego, przyjrzyjmy się dwóm z nich - „Hymnowi” oraz „Do matki”.

Pierwszy z nich jest skargą, wyrazem niezgody na panujący obraz świata. Każda z ośmiu strof kończy się zwrotem: „smutno mi, Boże!”. Utwór rozpoczyna się opisaniem wspaniałego świata - dzieła Boga. Podmiot liryczny podziwia „tęczę blasków promienistych”, „lazury wód”, „gwiazdy ogniste”. Takim pięknem należy się cieszyć, jednakże ja mówiące nie potrafi odnaleźć w nim przyjemności. Jego uczucia zostają opisane w następnej strofie. Jest jak pusty kłos, pozbawiony tego, co w nim najważniejsze. Inni ludzie nie potrafią tego dostrzec, gdyż podmiot liryczny skrywa to pod maską „ciszy błękitu”. Swoje serce otworzy...

Podobne wypracowania