Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arystokracja i rewolucjoniści w „Nie-Boskiej komedii” - charakterystyka porównawcza obozów politycznych

„Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego przedstawia problem rewolucji. Sam autor przez więzi rodzinne i edukację, którą odbywał w Szwajcarii, miał własne zdanie na ten temat. Dlatego w swoim dramacie podjął się krytyki tego zjawiska.

Hrabia Henryk jest dowódcą obozu arystokracji. Mianowany na wodza przez biskupa, przysięga, że będzie bronił wiary i czci przodków. Tych samych słów oczekuje od innych członków swojej grupy. Wśród nich znajdują się ludzie utytułowani: książęta, baron, hrabia, różnego rodzaju szlachta, a także zamożni bankierzy itp. Przyświeca im cel, jakim jest obrona starego porządku. Stoją na straży tradycji feudalnej, a także pragną zachować wielką rolę, którą mają w procesie kształtowania państwa.

Rewolucjoniści wysuwają przeciwko nim zarzuty, że gnębią swoich poddanych, nie interesują się losem ojczyzny, a ich życie upływa w salonach. Mimo to Henryk bierze na siebie odpowiedzialność i staje się strażnikiem starego porządku. Przywódcą rewolucjonistów jest Pankracy. Wśród jego zwolenników zgromadzeni są rzemieślnicy, robotnicy fabryczni i zwykli chłopi. Buntują się oni przeciwko feudalnemu porządkowi, za którym opowiadają się arystokraci. Rewolucja...

Podobne wypracowania