Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - „Czatyrdah” - interpretacja i analiza sonetu - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

na kolana i oddaje mu pokłon. Sam ma świadomość swojego przemijania i tego jak mało znaczy, wybiera więc stojącą od tysięcy lat górę, by była pośrednikiem między tym co święte a tym co doczesne.

Bardzo ciekawy jest sposób przedstawienia tytułowego szczytu. Budowa utworu jest typowa dla sonetu. Każdy wers liczy 13 sylab, strofy zostały podzielone na dwie pary - pierwsza składa się z 8 wersów, druga z sześciu. Struktura rymów wygląda następująco: abba (strofa 1 i 2) i abc abc (strofa 3 i 4). Jednak to nie budowa jest czynnikiem decydującym o wielkiej niezwykłości tego dzieła. Utwór posiada bardzo rozbudowaną warstwę stylistyczną. Pojawiają się liczne orientalizmy: „janczar”, „minaret” oraz epitety, których celem jest podkreślić wspaniałość opisywanego wzniesienia. Możemy odnaleźć także porównań (nawiązanie do Gabriela) oraz ciekawych metafor. Wszystko to składa się na niesamowity obraz wzniesienia, przedstawiony w sposób „poetyckiej modlitwy”.

Czatyrdah jest tym co trwałe. Ludzi nęka szarańcza, bliźni, pogoda. Oni odchodzą i się pojawiają. Wzniesienie stoi od zawsze i na zawsze. Dlatego budzi ludzki szacunek i zachwyt, jest gwarantem trwałości, której człowiekowi tak bardzo...

Podobne wypracowania