Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski „Za szybko” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Jana Twardowskiego, pt. „Za szybko” pochodzi z tomu „Znaki ufności”. Utwór dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich składa się z piętnastu wersów. Mówi o chęci zdobycia wiedzy w jak najkrótszym czasie. Podmiot liryczny zwraca się do adresata słowami „Za szybko chcesz wiedzieć wszystko”. Osoba, która chce poznać Boga jest niecierpliwa. Człowiek chce poznać tajemnice Stwórcy bardzo szybko, od razu. Obwinia również swojego Anioła Stróża. Uważa, że jest „nietypowy”, „nie biały ale serdecznie rudy”.

Jego wiedza na temat wiary rozmija się z jego wyobrażeniem o niej. Być może ów człowiek uważa, że należą mu się natychmiastowe odpowiedzi na pytania, które zadaje.  Prawdopodobnie „poszukiwacz wiedzy” uskarża się na niemożność jej odkrycia. Osoba mówiąca w wierszu poucza, że nie wszystko jest od razu proste „jak seter irlandzki”. W swojej uległości ofiarowuje właścicielowi „ogon – wypróbowany przyrząd do powitań i pożegnań”. Może właśnie ten, który tak bardzo chce odnaleźć „wielką prawdę”, powinien skupić się na początku na rzeczach prostych. Pies jest stworzeniem...

Podobne wypracowania