Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Laura z Kordoby - życiorys, patronat

Kordoba jest obecnie miastem w południowej Hiszpanii, w regionie Andaluzji. Ukształtowane zostało przez trzy współdziałające ze sobą kultury – chrześcijaństwo, judaizm i muzułmanizm. Początkowo miasto było niezwykle ważnym ośrodkiem, wchodzącym w skład starożytnego Rzymu. Jednak z czasem przeszło we władanie wyznawców Allacha, którzy uczynili z niego prężną metropolię (w IX wieku mogło liczyć już około 500 tys. mieszkańców).

Święta Laura żyła w dziewiątym stuleciu naszej ery, a  dokładna data jej narodzi nie jest znana. Źródła podają, że wywodziła się z rodziny szlacheckiej i była żoną wysokiego urzędnika. Po owdowieniu postanowiła wstąpić do klasztoru Świętej Marii, znajdującego się w Kordobie. Przyszła święta pogrążyła się w modlitwie i wierze. W 856r. wybrano ją nawet przełożoną klasztoru – wstąpiła na to stanowisko, gdy południowa Hiszpania znajdowała się pod panowaniem Maurów. Kiedy doszło do rozruchów pomiędzy ludnością chrześcijańską i muzułmańską, wyznawcy Allacha dokonali licznych zbrodni na wierzących w Chrystusa. Jedną z ofiar tych wydarzeń była właśnie święta Laura. Męczennica odmówiła przejścia na islam i z tego powodu została poddana potwornym torturom. Źródła podają, że była gotowana w kotle z rozżarzonym olejem (niektóre źródła mówią o ołowiu), a w czasie tego procesu przez 3 godziny śpiewała hymny pochwalne na cześć Boga. Za datę jej śmierci uznano 19 października 864r.

Niewiele wiadomo o jej kulcie, jednak należy przypuszczać, że rozrastał się niezwykle szybko – tak jak cześć oddawana wszystkim 48 męczennikom Kordoby, którzy zginęli podczas prześladowań zapoczątkowanych przez emira Muhammada I. Dzisiaj wspominamy ją w dzień męczeńskiej śmierci – 19 października. Warto zaznaczyć, że jest świętą zarówno w kościele rzymskokatolickim, jak i w prawosławnym. W ikonografii przedstawiana jest z gałązką palmową. Wraz z wszystkimi 48 męczennikami z Kordoby jest patronką tego miasta, które dzisiaj należy do katolickiej Hiszpanii.

Podobne wypracowania do Św. Laura z Kordoby - życiorys, patronat