Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pasterka - co to jest pasterka? Definicja, historia, znaczenie

Pasterka – Msza św. Pasterska – odprawiana jest o północy w z 24 na 25 grudnia, czyli w Boże Narodzenie i jest jedną z najważniejszych liturgii w Kościele Katolickim. Odprawiana jest na pamiątkę pastuszków, którzy czuwali na modlitwie przy żłóbku Jezusa.

Kiedy usłyszeli oni wiadomość o Narodzeniu Pańskim, wypasali właśnie swoje owce, jednak kiedy ukazali im się Aniołowie i obwieścili Dobrą Nowinę, nie zwlekali z wyruszeniem w drogę. Chcieli jak najszybciej oddać hołd Dzieciątku i chociaż byli przestraszeni, zdecydowali się wyruszyć w daleką podróż. Kiedy dotarli do żłóbka, padli na kolana, by uczcić narodziny Boga, a następnie rozeszli się po okolicy opowiadając wszystkim, że narodziło się Dziecię, które w przyszłości zbawi cały świat.

Przypominając sobie radość prostych ludzi, w każdą Wigilię bierzemy z nich przykład i podążamy do kościoła wraz z rozpoczęciem się święta, by jak najszybciej znaleźć się przy żłóbku i uczcić Narodzenie Pańskie.

Boże Narodzenie jest zazwyczaj w domach polskich bardzo uroczyście świętowane. Spędzane w gronie rodzinnym, posiada niepowtarzalny klimat ze względu na rozliczne tradycje i zwyczaje, które obejmują między innymi uroczystą kolację, dzielenie się opłatkiem, wręczanie prezentów i śpiewanie kolęd.

Pasterkę obchodzi się od IV wieku, jednak popularna stała się ona w V, kiedy to w Rzymie, w dniu Bożego Narodzenia odprawiane były trzy liturgie. Pierwsza odbywała się równo o północy i wtedy to papież przechodził do specjalnej kaplicy w kształcie groty skalnej ustawionej przy bazylice Santa Maria Maggiore, by tam oddać cześć Nowo Narodzonemu. Kolejna Msza miała miejsce o świcie, a trzecia – w ciągu dnia.

Ten potrójny schemat nawiązywał do „potrójnych” narodzin Chrystusa: pierwszego – z Boga Ojca, drugiego – z Maryi Dziewicy i trzeciego – czyli do Zmartwychwstania. Dzisiaj mało kto uczestniczy w trzech mszach, wybierając zazwyczaj tę północną.

Podobne wypracowania do Pasterka - co to jest pasterka? Definicja, historia, znaczenie