Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Trójca Święta - symbole, opis, znaczenie. Dogmat o Trójcy Świętej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dogmat o Trójcy Świętej jest jednym z najważniejszych założeń chrześcijaństwa i przyjęły go niemal wszystkie odłamy, a więc: katolicyzm, prawosławie, luteranizm, kalwinizm czy anglikanizm. Wyraża bardzo ważną prawdę o istocie Boga, w którego wierzymy. Wbrew twierdzeniom niektórych, nie jest to połączenie monoteizmu i politeizmu, ale wiara w jednego Boga w Trzech Osobach.

Trzeba pamiętać, że prawda o trójjedności nie jest możliwa do objęcia ludzkim umysłem. Logika na nic się tu nie przyda, gdyż Tajemnica o Trzech Osobach w jednym bycie jest ukryta przed możliwością racjonalnego Jej wyjaśnienia. Niektórzy co prawda próbowali rozumowo wyjaśnić tę kwestię, jednak bez szczególnych rezultatów.

Trójca Święta jest więc określeniem Boga, który istnieje w Trzech Osobach. Mają one tę samą naturę, jednak różnią się pochodzeniem: Bóg Ojciec nie pochodzi od nikogo, Syn Boży pochodzi od Boga Ojca, natomiast Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna. Wszystkie trzy Osoby stanowią jednego Boga i są Bogiem, natomiast nie można powiedzieć, że Duch Święty jest Synem, że Syn jest Ojcem czy że Ojciec jest Duchem Świętym.

Święty Patryk, będący patronem Irlandii, starał się wyjaśnić ten dogmat za pomocą trójlistnej...

Podobne wypracowania