Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święto Wniebowzięcia NMP - Wniebowzięcie NMP - opis, historia, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bardzo uroczyście obchodzone w Polsce Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada na 15. sierpnia i jest wolne od pracy. Nasz kraj, szczególnie mocno darzący czcią Maryję (już w X wieku metropolia gnieźnieńska wybrała Matkę Bożą na swoją patronkę), co roku dziękuje Jej za opiekę i dary, jakimi obdarza nas Bóg dzięki Jej wstawiennictwu.

Jednak dzień wolny, jakim według Kodeksu Pracy jest 15. sierpnia, został wprowadzony decyzją sejmu Rzeczypospolitej Polskiej dopiero w 1989 roku. Wcześniej władze komunistyczne, dążąc do zeświecczenia kraju, postanowiły, iż Święto Wniebowzięcia będzie normalnym dniem pracy. Przed tą uchwałą Święto Matki Boskiej Zielnej było – podobnie jak teraz – dniem ustawowo wolnym od pracy.

Nie wszędzie jednak Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny uważane jest za dogmat tak, jak w Kościele katolickim. Na przykład w Kościele Starokatolickim Mariawitów jest to prawda wiary, a więc element religii, który jest poważany i ogólnie szanowany, jednak brak wiary w niego nie eliminuje wiernego z możliwości przyszłego zbawienia po śmierci. Protestanci natomiast w ogóle nie uznają Wniebowzięcia. Pogląd ten uzasadniają argumentem, iż Pismo Święte nie wspomina nic konkretnego o tym wydarzeniu.

Uroczystość...

Podobne wypracowania