Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święto Wniebowzięcia NMP - Wniebowzięcie NMP - opis, historia, znaczenie - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny dokonało się dzięki mocy Bożej. Zabrana do chwały wiecznej nie została jednak tylko Jej dusza, ale także ciało. Wszyscy chrześcijanie są powołani do dostąpienia tego samego zaszczytu, jednak sprawiedliwi będą mogli zmartwychwstać ciałem i duszą dopiero po Sądzie Ostatecznym. Maryja natomiast ze względu na swój status Matki Bożej nie musiała czekać aż do tego czasu. Bóg zezwolił, aby przy końcu swego życia mogła zostać całkowicie Wniebowzięta.

Sporną jest kwestia, czy Maryja umarła i dopiero później została Wniebowzięta czy też „zasnęła”, jak określa to prawosławie. Przyjmuje się z jednej strony, że Maryja, która była przecież człowiekiem, podlegała takim samym prawom natury co inni ludzie. Z drugiej jednak strony – śmierć nie mogła jej dotyczyć, gdyż zrodzona została bez grzechu pierworodnego, a to właśnie on odpowiada na nasza śmiertelność.

Argumentem dodawanym do tezy o Zaśnięciu i Wniebowstąpieniu jest fakt, iż Bóg wybrał ciało Maryi jako kolebkę dla swojego Syna Jezusa Chrystusa, musiało więc być ono ze wszech miar czyste i nieskalane. Doskonała dziewiczość Maryi oraz jej niewinność i świętość były wystarczającymi argumentami do opowiedzenia się za sądem, iż śmierć nie mogłaby...

Podobne wypracowania