Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święto Wniebowzięcia NMP - Wniebowzięcie NMP - opis, historia, znaczenie - strona 4

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

mogłaby dosięgnąć bytu tak czcigodnego, że sam Bóg Ojciec postanowił je wybrać do spełnienia obietnicy o narodzinach Mesjasza.

Co jednak mówią źródła historyczne o ostatnich latach życia Maryi? Istnieją sprzeczne doniesienia na ten temat i badacze rozważają dwie możliwości: Jerozolima bądź Efez, skłaniając się raczej ku temu pierwszemu miastu. Co prawda istnieją przekazy mówiące o podróży św. Jana wraz z Maryją do Efezu, co miało uchronić ich przed prześladowaniami, które rozpoczęły się już w I wieku, ale nie jest to pewna informacja.

Inne materiały podają jednak, że św. Jan był w Efezie już jako starszy mężczyzna, a Maryja, gdyby była razem z nim, miałaby według szacunków około dziewięćdziesięciu lat. Przekazy jeszcze innych świętych i pątników (m.in. św. Paweł) wspominają, że w Efezie było kilka śladów działalności św. Jana, jednak nikt nie posiadał informacji, aby obecna była z nim Maryja. Najwięcej świadectw wskazuje natomiast, iż grób Maryi znajduje się w dolinie Jozafata.

W Polsce Wniebowzięcie NMP jest uroczystością o bogatej tradycji. Popularnie nazywana jest ono Świętem Matki Boskiej Zielnej, gdyż Maryja uznawana była za patronkę wszelkich roślin. Miało to związek z legendą dotycząca Zaśnięcia...

Podobne wypracowania