Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święto Wniebowzięcia NMP - Wniebowzięcie NMP - opis, historia, znaczenie - strona 5

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Podanie mówi bowiem, że kiedy uczniowie dowiedzieli się o Zaśnięciu Maryi, zjechali się z różnych stron świata, by wyprawić Jej pogrzeb. Św. Tomasz jednak spóźnił się i kiedy wreszcie przybył do stóp Góry Oliwnej, grota, w której miała być pochowana Maryja, została już zasunięta głazem. Uczeń chciał jednak po raz ostatni zobaczyć Matkę Chrystusa, więc specjalnie dla niego kamień został odsunięty. Jakież było zdziwienie uczniów, którzy zamiast ciała Maryi zastali jedynie płatki kwiatów.

Legenda ta utrwaliła się i sprawiła, że w Święto Matki Boskiej Zielnej kobiety zaczęły przynosić na mszę świętą do poświęcenia bukiety kwiatów i ziół. Zanosiły je potem do domów, gdzie miały strzec zdrowia i pomyślności domowników bądź też na pola, aby zagwarantować sobie obfite plony i urodzaj. Było to szczególnie ważne, gdyż Święto Matki Boskiej Zielnej często przypadało na czas dożynek.

Szczególnym kultem święto owo cieszy się w Kalwarii Zebrzydowskiej, dokąd co roku zmierzają tłumy pątników. Odbywają się wtedy uroczyste procesje, odpusty i msze święte, a także inscenizacje Zaśnięcia Matki Bożej oraz jej Wniebowzięcia. Nie inaczej jest na Jasnej...

Podobne wypracowania