Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfa i Omega - co to znaczy „Alfa i Omega”? Znaczenie, symbol. Alfa i Omega w Biblii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzisiaj, kiedy nazywamy kogoś „Alfą i Omegą”, mamy na myśli, że człowiek taki wie wszystko, a przynajmniej bardzo dużo w jakiejś dziedzinie, stanowi swego rodzaju autorytet. Często określenie to stosuje się także w negatywnym i ironicznym sensie. „Myśli, że jest Alfą i Omegą!” – mówimy o przemądrzałym koledze, piętnując tym samym to, że wydaje mu się, iż pozjadał wszystkie rozumy. „Ale z niego Alfa i Omega!” – ironizujemy, kiedy ktoś nie posiada podstawowej wiedzy z danego zakresu.

Alfa i Omega to litery z pochodzące z greckiego alfabetu. Stanowią one jego pierwszy i ostatni znak, będące klamrą dla całego alfabetu i zamykające go w swoich ramach. Z czasem litery te stały się symbolem pełni, doskonałej całości, która zawiera w sobie wszystko. Biorąc pod uwagę to znaczenie, trudno nie pomyśleć o Stwórcy – a więc Istocie, według wierzących wszystkich religii, najdoskonalszej.

Symbol ów odnajdujemy na kartach Biblii, a dokładnie w Apokalipsie św. Jana. Określa on Boga poprzez parafrazę Jego słów: „Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący.” (Ap 1, 8). „Zasiadający na tronie”...

Podobne wypracowania