Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfa i Omega - co to znaczy „Alfa i Omega”? Znaczenie, symbol. Alfa i Omega w Biblii - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

przypomnijmy słowa Apokalipsy: „Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący.” (Ap 1, 8).

Historia oznaczenia Alfy i Omegi nie jest dokładnie zbadana. Uważa się, że pochodzi ono z tekstów hellenistycznych bądź też elementów apokaliptyki judaistycznej. Stary Testament wielokrotnie nazywa Boga „Pierwszym i Ostatnim” (np. w Księdze Izajasza), co ma zapewne przełożenie na nowotestamentowe litery greckie. Niektórzy badacze są zdania, że symbolika ta powstała pod wpływami talmudycznymi, gdzie występuje podobne zestawienie liter hebrajskich – alef i taw. Jest to jednak mało prawdopodobne, jako że Apokalipsa św. Jana powstała kilka wieków wcześniej niż Talmud.

Wspomniane dwie litery greckiego alfabetu szybko stały się bardzo popularną ikoną chrześcijaństwa, szeroko występującą w sztuce już w IV wieku. Łączyły się one z monogramem Chrystusa oraz krzyżem, co miało oznaczać współistotność Boga Ojca i Chrystusa, a jednocześnie człowieczą naturę Syna Bożego.

Symbol Alfy i Omegi można odnaleźć na wczesnochrześcijańskich oraz średniowiecznych mozaikach, rzeźbach, iluminacjach, a także przedmiotach użytku codziennego, takich jak: pieniądze, wazy...

Podobne wypracowania