Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Łaska Boża - co to jest łaska Boża? Jej podział, znaczenie i opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Łaska jest darem od Boga, na który nie musimy sobie zasługiwać w sposób specjalny, ale otrzymujemy go, można powiedzieć, „od ręki”. Jest ona dowodem na wielką miłość Bożą i na  pragnienie Stwórcy, abyśmy ciągle doskonalili się w naszych przymiotach duchowych. Dzięki łasce bowiem zbliżamy się do Boga i jesteśmy jeszcze bardziej otwarci na dary, jakimi chce nas obdarzać.

Łaska nadaje człowiekowi dodatkową siłę i zdolności, uświęca, usprawiedliwia, wspomaga i rozgrzesza. Nie jest możliwa do objęcia ludzkim umysłem, gdyż jest darem nadprzyrodzonym, wyrastającym ponad nasze racjonalne pojmowanie.

Są różne rodzaje łask: habitualna – która jest stała i niezbywalna, np. ta uzyskiwana przy chrzcie świętym daje nam możliwość późniejszego zbawienia lub też – aktualna, która jest zsyłana przez Boga doraźnie, kiedy potrzebujemy szczególnej pomocy. Także wszystkie talenty czy charyzmaty są łaskami od Najwyższego.

Kwestią sporną, która często pojawiała się w rozważaniach na temat łaski Bożej, jest jej stosunek względem wolnej woli człowieka. Znana jest tzw. Kontrowersja Pelagiańska, której głównym teoretykiem był Pelagiusz – mnich brytyjski żyjący na przełomie IV i...

Podobne wypracowania