Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Łaska Boża - co to jest łaska Boża? Jej podział, znaczenie i opis

Łaska jest darem od Boga, na który nie musimy sobie zasługiwać w sposób specjalny, ale otrzymujemy go, można powiedzieć, „od ręki”. Jest ona dowodem na wielką miłość Bożą i na  pragnienie Stwórcy, abyśmy ciągle doskonalili się w naszych przymiotach duchowych. Dzięki łasce bowiem zbliżamy się do Boga i jesteśmy jeszcze bardziej otwarci na dary, jakimi chce nas obdarzać.

Łaska nadaje człowiekowi dodatkową siłę i zdolności, uświęca, usprawiedliwia, wspomaga i rozgrzesza. Nie jest możliwa do objęcia ludzkim umysłem, gdyż jest darem nadprzyrodzonym, wyrastającym ponad nasze racjonalne pojmowanie.

Są różne rodzaje łask: habitualna – która jest stała i niezbywalna, np. ta uzyskiwana przy chrzcie świętym daje nam możliwość późniejszego zbawienia lub też – aktualna, która jest zsyłana przez Boga doraźnie, kiedy potrzebujemy szczególnej pomocy. Także wszystkie talenty czy charyzmaty są łaskami od Najwyższego.

Kwestią sporną, która często pojawiała się w rozważaniach na temat łaski Bożej, jest jej stosunek względem wolnej woli człowieka. Znana jest tzw. Kontrowersja Pelagiańska, której głównym teoretykiem był Pelagiusz – mnich brytyjski żyjący na przełomie IV i V wieku – który twierdził, że wyłącznie od postawy człowieka zależy, czy osiągnie on zbawienie. Uważał również, iż skutki grzechu pierwszych rodziców nie są dziedziczone przez kolejne pokolenia ludzi. Jednak jego tezy zostały potępione.

Później w temacie łaski wypowiadali się m.in. Jan Szkot Eriugena (IX w.) czy Piotr Abelard (XII w.).

Bóg rozdaje swoje łaski w nieogarnionym miłosierdziu i od człowieka zależy, co z tą łaską uczyni. Bóg nie narzuca człowiekowi swoich planów i łaska nie pozostaje w żadnej sprzeczności z wolną wolą człowieka. Może on nie wykorzystać dobrodziejstw z niej płynących, jednak przyniesie to szkodę jemu samemu.

Każdy może się modlić o szczególne łaski i dary. W danych intencjach sprawowane są msze święte, jednak także w zaciszu domowym można prosić Pana Boga o udzielenie potrzebnych nam łask.

Podobne wypracowania do Łaska Boża - co to jest łaska Boża? Jej podział, znaczenie i opis