Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wizyta duszpasterska - co to jest wizyta duszpasterska? Przebieg, opis, znaczenie

Wizyta duszpasterska – zwana popularnie „kolędą” – to odwiedziny proboszcza lub innego kapłana w domach swoich parafian w okresie bożonarodzeniowym.

Tradycja kolędy wypływa według podań z czasów, kiedy narodził się Jezus Chrystus. Trzej Mędrcy, którzy przybyli do żłóbka, aby oddać pokłon Bogu wcielonemu, mieli wracać inną drogą, niż przyszli, aby w jak największej ilości miast głosić radosną nowinę o narodzeniu Pańskim. Odwiedziny duszpasterskie łączą się także z napomnieniem Jezusa, który nakazał swoim uczniom głoszenie Ewangelii zawsze i wszędzie.

Dzisiaj wizyta księdza jest rozmaicie odbierana przez parafian, jednak najczęściej drzwi dla niego stoją otworem. Wchodząc razem z ministrantami, błogosławi on dom i jego mieszkańców. Przebieg wizyty duszpasterskiej najczęściej nie różni się diametralnie w różnych parafiach.

Po błogosławieństwie domownicy modlą się wspólnie i śpiewają kolędę, czytany jest także fragment Pisma Świętego o narodzinach Jezusa. Wspólna modlitwa ma scementować związki rodzinne oraz te między nią i przedstawicielem duchowieństwa. Praktykowane jest także poświęcenie mieszkania kropidłem oraz wypisywanie kredą na drzwiach wejściowych symbolu „K+M+B” wraz z aktualnym rokiem. Znaki te stanowią skrót od łacińskiego „Christus Mansionem Benedicat”, czyli „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”.

Następnie kapłan przeprowadza krótka rozmowę z domownikami, pytając o kwestie religijne i okolicznościowe. Nie należy traktować tych pytań jako spowiedzi, ale jako możliwość swobodnego porozmawiania z księdzem. Dzieci często opowiadają o swoich lekcjach religii w szkole i otrzymują święte obrazki.

Parafianie powinni starannie przygotować się do wizyty duszpasterskiej. Szacunek dla wysłannika Bożego powinniśmy okazać poprzez wysprzątanie mieszkania oraz – oczywiście – wyłączenie telewizji oraz radia. Stół powinien być nakryty białym obrusem, na którym znajdować powinny się dwie świece, krucyfiks oraz woda święcona. Jeśli w domu pozostają dzieci, ksiądz najczęściej chce obejrzeć także ich zeszyty do religii.

Podobne wypracowania do Wizyta duszpasterska - co to jest wizyta duszpasterska? Przebieg, opis, znaczenie