Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wizyta duszpasterska - co to jest wizyta duszpasterska? Przebieg, opis, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wizyta duszpasterska – zwana popularnie „kolędą” – to odwiedziny proboszcza lub innego kapłana w domach swoich parafian w okresie bożonarodzeniowym.

Tradycja kolędy wypływa według podań z czasów, kiedy narodził się Jezus Chrystus. Trzej Mędrcy, którzy przybyli do żłóbka, aby oddać pokłon Bogu wcielonemu, mieli wracać inną drogą, niż przyszli, aby w jak największej ilości miast głosić radosną nowinę o narodzeniu Pańskim. Odwiedziny duszpasterskie łączą się także z napomnieniem Jezusa, który nakazał swoim uczniom głoszenie Ewangelii zawsze i wszędzie.

Dzisiaj wizyta księdza jest rozmaicie odbierana przez parafian, jednak najczęściej drzwi dla niego stoją otworem. Wchodząc razem z ministrantami, błogosławi on dom i jego mieszkańców. Przebieg wizyty duszpasterskiej najczęściej nie różni się diametralnie w różnych parafiach.

Po błogosławieństwie domownicy modlą się wspólnie i śpiewają kolędę, czytany jest także fragment Pisma Świętego o narodzinach Jezusa. Wspólna modlitwa ma scementować związki rodzinne oraz te między nią i przedstawicielem duchowieństwa. Praktykowane jest także poświęcenie mieszkania kropidłem oraz wypisywanie kredą na drzwiach wejściowych symbolu „K+M+B”...

Podobne wypracowania