Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Patryk - Dzień Świętego Patryka - informacje, tradycja, symbole

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Patryk jest patronem Irlandii. To postać historyczna, żył on na przełomie IV i V wieku i od dzieciństwa obracał się w kręgach związanych z duchowieństwem. Jego dziadek był kapłanem, a ojciec diakonem, co znacząco wpłynęło na jego zainteresowanie kwestiami wiary.

W wieku szesnastu lat porwali go Irowie i uprowadzili do Irlandii, gdzie młodzieniec zajmował się wypasaniem owiec. W końcu jednak, po sześciu latach niewoli, Patryk zdołał wydostać się z Irlandii trafiając do Galii, a więc terenów należących do dzisiejszej Francji. Tam też zdecydował się wstąpić do stanu duchownego.

Kiedy Patryk postanowił wreszcie wrócić do swojej ojczyzny, miał sen, w którym tajemniczy głos nakazał mu, aby nie wracał do rodzinnej Anglii, ale by ponownie udał się do Irlandii, gdzie miał szerzyć wiarę chrześcijańską. Święty usłuchał głosu swego powołania i wyjechał na misję do Irlandii, co stało się przyczyną rozkrzewienia się chrześcijaństwa na wyspie. Dokonywał także wielu cudów, dzięki czemu zaskarbił sobie wiarę i szacunek wielu Irlandczyków. Zmarł według tradycji 17. marca i dzień ten został ustanowiony jego świętem.

Na świętych obrazach bądź malowidłach możemy rozpoznać św. Patryka po długiej, spiczastej brodzie, stroju biskupim oraz trzymanym...

Podobne wypracowania