Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielki Czwartek - post, liturgia, obrzędy. Opis Wielkiego Czwartku i jego znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wieczorną mszą Wieczerzy Pańskiej, odbywająca się w Wielki Czwartek, rozpoczyna się tzw. Triduum Paschalne – najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym, którego istotą jest rozważanie męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek jest świętem ruchomym i przypada trzy dni przed Niedzielą Wielkanocną. We wszystkich kościołach parafialnych odbywa się wtedy tylko jedna liturgia – wspominana wcześniej msza Wieczerzy Pańskiej. Stanowi ona pamiątkę ostatniej wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty kapłaństwa i eucharystii. W czasie tego spotkania Zbawiciel najpierw połamał chleb i rozlał wino (co stanowi nawiązanie do żydowskiej tradycji), po czym uczynił je swoim Ciałem i swoją Krwią. Następnie obmył nogi apostołom, czym dał dowód, że prawdziwa miłość objawia się w pokorze i codziennej służbie bliźniemu. Po tych wydarzeniach, wraz z uczniami, udał się do ogrodu Getsemani (Ogród Oliwny), gdzie został pojmany przez żołnierzy.

We wczesnych latach Kościoła katolickiego Wielki Czwartek celebrowany był inaczej. Odprawiano wtedy trzy msze święte, które miały odrębne „zadania”. Pierwsza z nich skierowana była dla grzeszników i dotyczyła pojednania z nimi. Z następną wiązało...

Podobne wypracowania