Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Matki Boskiej Gromnicznej - Ofiarowanie Pańskie (święto) - geneza, historia, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzisiejsze Święto Ofiarowania Pańskiego (inaczej Matki Boskiej Gromnicznej) wywodzi się ze starotestamentowego święta spotkania i oczyszczenia. Na pamiątkę ocalenia pierworodnych synów od zagłady w czasie niewoli egipskiej, Żydzi zaczęli uważać, że każdy pierworodny należy do Boga. Istniał więc obowiązek, by 40 dni po narodzinach dziecka zanieść je do świątyni i „wykupić” od kapłana za symboliczną kwotę 5 syklów. W ten dzień także matka miała dokonać samooczyszczenia po narodzinach dziecka. Wiązało się to ze złożeniem przez nią w ofierze baranka lub pary synogarlic. Święta rodzina „dała” Bogu ptaki, co stanowi dowód na to, że żyli oni w ubóstwie.

Ofiarowanie Pańskie przypada czterdzieści dni po Narodzeniu Pańskim. Jest to dzień 2 lutego. Jako że wiąże się ono z tajemnicą przyjścia na świat Jezusa, w czasie jego trwania można jeszcze śpiewać kolędy. Jego geneza sięga czasów pierwszych chrześcijan. Był to święto uroczyście obchodzone już w IV w. n.e. Początkowo świętowano je głównie na terenach życia Chrystusa (Jerozolima itd.), ale już dwa stulecia później rozszerzyło się na cały zasięg panowania chrześcijaństwa.

W polskiej tradycji święto Ofiarowania Pańskiego wiąże się z przynoszeniem do kościoła...

Podobne wypracowania