Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Zuzanna - życiorys, patronat - Św. Zuzanna Rzymska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Źródła podają, że rodzina świętej Zuzanny pochodziła z Dalmacji i była związana z cesarzem Dioklecjanem. Mimo to, w ich życiu bardzo prędko zaistniał Bóg – ojciec przyszłej świętej (Gabinus) oraz jego brat (Kajus), gdy nawrócili się na chrześcijaństwo, zostali wyświęceni na kapłanów. Kajus został nawet wkrótce wybrany biskupem Rzymu, czyli papieżem.

Nie znamy dokładnej daty przyjścia na świat świętej Zuzanny. Wiemy jednak, że pod wpływem nawrócenia się bliskich, także i o ona postanowiła poświęcić swe życie Bogu i ofiarowała Stwórcy dozgonną czystość. Kolejnym faktem z jej życia, jaki znamy, są plany, jakie snuł wobec niej cesarz Dioklecjan. Postanowił on zaręczyć Zuzannę ze swoim przyszłym następcą – Maksenitiusem Galeriusem. Kobieta, rzecz jasna, nie wyraziła na to zgody i chciała nadal trwać w swoim szlachetnym i świątobliwym zamierzeniu. Wydarzenie to wywołało wielki rozłam w rodzinie przyszłej świętej – chrześcijanie pochwalali jej decyzję, natomiast wierni poddani cesarza próbowali ją zmienić.

Dioklecjan podjął wiele prób, mających na celu wymuszenie swojej woli na Zuzannie. Jednak kobieta nieustannie odmawiała, a nawet doprowadziła do nawrócenia się jego dwóch wysłanników...

Podobne wypracowania