Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Zuzanna - życiorys, patronat - Św. Zuzanna Rzymska

Źródła podają, że rodzina świętej Zuzanny pochodziła z Dalmacji i była związana z cesarzem Dioklecjanem. Mimo to, w ich życiu bardzo prędko zaistniał Bóg – ojciec przyszłej świętej (Gabinus) oraz jego brat (Kajus), gdy nawrócili się na chrześcijaństwo, zostali wyświęceni na kapłanów. Kajus został nawet wkrótce wybrany biskupem Rzymu, czyli papieżem.

Nie znamy dokładnej daty przyjścia na świat świętej Zuzanny. Wiemy jednak, że pod wpływem nawrócenia się bliskich, także i o ona postanowiła poświęcić swe życie Bogu i ofiarowała Stwórcy dozgonną czystość. Kolejnym faktem z jej życia, jaki znamy, są plany, jakie snuł wobec niej cesarz Dioklecjan. Postanowił on zaręczyć Zuzannę ze swoim przyszłym następcą – Maksenitiusem Galeriusem. Kobieta, rzecz jasna, nie wyraziła na to zgody i chciała nadal trwać w swoim szlachetnym i świątobliwym zamierzeniu. Wydarzenie to wywołało wielki rozłam w rodzinie przyszłej świętej – chrześcijanie pochwalali jej decyzję, natomiast wierni poddani cesarza próbowali ją zmienić.

Dioklecjan podjął wiele prób, mających na celu wymuszenie swojej woli na Zuzannie. Jednak kobieta nieustannie odmawiała, a nawet doprowadziła do nawrócenia się jego dwóch wysłanników – Klaudiusza i Maksymusa (byli oni także krewnymi cesarza). To rozsierdziło władcę, który wcześniej, jako że Zuzanna była jego krewną, próbował nie przedsiębrać ostatecznych kroków. Jednakże gdy córka Gabinusa odmówiła złożenia pokłonu Jowiszowi, Dioklecjan wydał na nią wyrok śmierci, wymordowano także znaczną część jej rodziny (przetrwał na pewno Kajus ukrywający się w katakumbach).

W dzisiejszym Rzymie znajduje się kościół pod wezwaniem świętej Zuzanny. Stoi on dokładnie w tym miejscu, gdzie niegdyś znajdował się dom rodzinny świętej. Wewnątrz świątyni złożone zostały relikwie kobiety oraz jej ojca, który także poniósł śmierć z rąk pogańskich Rzymian.

Wspomnienie liturgiczne świętej Zuzanny obchodzone jest 11 sierpnia. W ikonografii przedstawia się ją jako piękną Rzymiankę, ubraną we wspaniałe szaty. Do jej atrybutów należą: palma męczeńska, miecz (od którego najprawdopodobniej zginęła) oraz księga. Świętą Zuzannę wzywa się podczas modlitw o powstrzymanie deszczu oraz o uniknięcie nieszczęścia. Jej wstawiennictwo może być także niezwykle cenne, kiedy padniemy ofiarą pomówienia.

Podobne wypracowania do Św. Zuzanna - życiorys, patronat - Św. Zuzanna Rzymska