Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Zofia - życiorys, patronat. Wdowa i męczennica

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Zofia należy do pierwszych świętych, których kult obchodzony był w Kościele katolickim. Żyła ona w Rzymie, w II w. n.e. – za panowania cesarza Hadriana. Samotnie wychowywała (bowiem była wdową) trzy córki: Pistis, Elpis i Agapę (Wiarę, Nadzieję, Miłość).

Okres panowania Hadriana wiązał się z pierwszymi poważnymi problemami wewnętrznymi Rzymu. Oczywiście obwiniano za nie chrześcijan, którzy byli pojmowani i poddawani torturom, co miało zmusić ich do oddania czci pogańskim bogom. Taki właśnie los spotkał świętą Zofię. Jednak w tym wypadku oprawca wykazał się znacznie bardziej wyszukanym podejściem do swojego obowiązku – nakazał męczyć córki na oczach matki. Kobieta została zmuszona do oddania czci bogini Dianie (rzymska odpowiedniczka Artemidy). Nawet widząc cierpienia swoich ukochanych dzieci, św. Zofia pozostawała niewzruszona i wciąż zachęcała dziewczęta, by wytrzymały zadawane im cierpienia. Ostatecznie zostały one ścięte, a będąc pod wrażeniem postawy przyszłej świętej, namiestnik nakazał pozostawić ją przy życiu. Kobieta zmarła wkrótce na grobie swoich córek z boleści, kiedy opłakiwała ich śmierć.

Do dzisiaj zachowało się niezwykle dużo życiorysów świętej, co świadczyć może o tym, jak bardzo rozwinięty...

Podobne wypracowania