Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Łucja - życiorys, patronat - Św. Łucja z Syrakuz

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Łucja z Syrakuz należy do najwcześniejszych męczenników chrześcijańskich, którzy ponieśli okrutną śmierć w obronie wiary. Podobnie jak w wypadku innych świętych z tego okresu, także i o niej wiemy bardzo niewiele. Dla współczesnych jej wyznawców Chrystusa najważniejszy był fakt jej męczeństwa i potwierdzenie wielkiej wiary w Boga. Życiorysy koncentrujące się na innych faktach powstawały dopiero w późniejszych wiekach. Często są one spisane w kilku wersjach, które podają niewiele zbieżnych informacji, co znacznie utrudnia badanie historii pierwszych męczenników Kościoła.

Męczennica z Syrakuz najprawdopodobniej przyszła na świat ok. 281 r. na Sycylii. Pochodziła z zamożnej i szanowanej rodziny rzymskiej. Szybko straciła ojca i znalazła się pod wychowaniem matki – Eutychii. Kiedy była jeszcze dzieckiem, postanowiła złożyć potajemne śluby czystości przed Bogiem. Jej opiekunka, która o niczym nie wiedziała, postanowiła wkrótce wydać ją za jednego z rzymskich młodzieńców. Przyszła święta, mając na uwadze obietnicę złożoną Panu, odmówiła. Fakt ten rozsierdził odtrąconego zalotnika do tego stopnia, że postanowił on donieść władzom o tym, że Łucja potajemnie oddaje cześć chrześcijańskiemu Bogu....

Podobne wypracowania