Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Początki chrześcijaństwa w Polsce - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Z chrześcijaństwem polska miała do czynienia już na początku wieku IV (handlowcy). Potem w wieku IX w okolice polskich ziem przybyli rozpowszechniać swoją naukę Cyryl i Metody - dwaj misjonarze z Czech. Zasadniczo chrześcijaństwo na dobre zagościło na terenach polski po ślubie Mieszka z księżniczką Czeską - Dobrawą. Książę polski przyjął wtedy chrzest. Było to konieczne ze względów bardziej racjonalnych, czy politycznych, niż z samej chęci nawracania się ze swoich pogańskich zwyczajów (wierzenia politeistyczne oraz w siły natury).

Mieszko potrzebował mocnego sojuszu. Wiedział, że w zasięgu ręki byli Niemcy, którzy z ochotą sięgnęliby po terytoria zamieszkałe dotychczas przez trzydzieści niezorganizowanych plemion Polanów. Mieszko otrzymał chrzest z rąk biskupa Jordana (którego do tej pory historia nie jest w stanie zidentyfikować). Pierwszy etapy chrystianizacji polegały na wyborze mężczyzn, którzy mieli zostać kształceni na pierwszych w historii Polski księży i duchownych.

Niszczono także dotychczasowe miejsca kultu, posągi Świętowida, kamienne ołtarze oraz wszystko, co związane było z pogańskimi uroczystościami, obrzędami i ceremoniami. W takie miejsca przybywał sam książę ze swoją świtą. Zamiast miejsc pogańskich...

Podobne wypracowania