Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kościół koptyjski - Kościół katolicki obrządku koptyjskiego - Koptowie. Opracowanie tematu

Kościół katolicki w obrządku koptyjskim jest jednym z Kościołów wschodnich, którego korzenie znajdują się w Egipcie. Wyodrębnił się po soborze chalcedońskim, który odbył się w roku 451, a jego podstawą doktrynalną stał się monofityzm. Według założeń tej doktryny odrzuca się wiarę w dualną naturę Jezusa Chrystusa, uznając jedynie jego boskość.

Wierni w Egipcie wytworzyli swój własny obrządek religijny odmienny zarówno od obrządku zachodniego, jak i wschodniego i nie różniącego się znacząco od istniejącego w czasach wczesnego chrześcijaństwa. 

Oprócz monofityzmu Koptowie wyznają monoteletyzm, czyli pogląd o woli Jezusa ukierunkowanej jedynie w stronę boskości. Odprawiają siedem sakramentów świętych. Według woli Kościoła koptyjskiego jego wyznawcy odbywają wiele postów, nie mogą spożywać mięsa wieprzowego ani mięsa zwierząt, które zostały uduszone. Siedmioletni chłopcy poddawani są zabiegowi obrzezania. Choć w świątyniach można wieszać obrazy, jest zakaz stawiania posągów. 

Komunia św. w tym Kościele jest przyjmowana w dwóch postaciach - chleba i wina. Pieczywo mszalne wypiekane jest bez użycia soli, co znamienne dla Kościoła rzymskiego, ma to związek z wiarą Koptów, że sam Jezus był solą ziemi. Ilość wypiekanych chlebków musi byćzawsze nieparzysta. Mają one kształt okrągłych placków grubych na 3 cm i średnicy 10 cm. Najładniejszy z chlebków służy jako hostia w czasie mszy św. podczas przeistoczenia. Wejściem do wspólnoty wiernych jest chrzest, który może odbyć się dopiero minimum 40 dni po narodzinach - w przypadku chłopców - oraz 80 dni jeśli chodzi o dziewczynki. 

Na czele 13-milionowej rzeszy Koptów stoi patriarcha przebywający w Kairze. W hierarchii niżej od niego jest 11 metropolitów i 2 biskupów. Poza obszarem Egiptu patriarcha sprawuje swą władzę również nad Jerozolimą, Jaffą, biskupstwem w Chartumie oraz metropolią w Abisynii. W obrządku koptyjskim językiem liturgii jest koptyjski, ale liturgia odprawiana jest w języku arabskim w Egipcie oraz w gyyz w Etiopii.

Podobne wypracowania do Kościół koptyjski - Kościół katolicki obrządku koptyjskiego - Koptowie. Opracowanie tematu