Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kościół koptyjski - Kościół katolicki obrządku koptyjskiego - Koptowie. Opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kościół katolicki w obrządku koptyjskim jest jednym z Kościołów wschodnich, którego korzenie znajdują się w Egipcie. Wyodrębnił się po soborze chalcedońskim, który odbył się w roku 451, a jego podstawą doktrynalną stał się monofityzm. Według założeń tej doktryny odrzuca się wiarę w dualną naturę Jezusa Chrystusa, uznając jedynie jego boskość.

Wierni w Egipcie wytworzyli swój własny obrządek religijny odmienny zarówno od obrządku zachodniego, jak i wschodniego i nie różniącego się znacząco od istniejącego w czasach wczesnego chrześcijaństwa. 

Oprócz monofityzmu Koptowie wyznają monoteletyzm, czyli pogląd o woli Jezusa ukierunkowanej jedynie w stronę boskości. Odprawiają siedem sakramentów świętych. Według woli Kościoła koptyjskiego jego wyznawcy odbywają wiele postów, nie mogą spożywać mięsa wieprzowego ani mięsa zwierząt, które zostały uduszone. Siedmioletni chłopcy poddawani są zabiegowi obrzezania. Choć w świątyniach można wieszać obrazy, jest zakaz stawiania posągów. 

Komunia św. w tym Kościele jest przyjmowana w dwóch postaciach - chleba i wina. Pieczywo mszalne wypiekane jest bez użycia soli, co znamienne dla Kościoła rzymskiego, ma to związek z...

Podobne wypracowania