Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Mojżesz i krzew gorejący - znaczenie, streszczenie, interpretacja historii biblijnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia o Mojżeszu i gorejącym krzewie przedstawia w sposób symboliczny pierwsze objawienie się mężczyźnie Boga oraz jego powołanie na przywódcę narodu izraelskiego. Historia ta znajduje się w Księdze Wyjścia (3, 1).

Mojżesz zajmował się pasaniem owiec. Były to zwierzęta jego teścia, zaś młodzieniec pomagał mu w ciężkiej pracy. Pewnego razu Mojżesz razem z trzodą udał się w głąb pustyni, następnie poszedł w stronę góry Bożej Horeb. Niespodziewanie ukazał mu się tam Anioł Pański (czyli sam Jahwe). Znajdował się Pan w środku gorejącego krzewu, cały okryty w płomienie. Mojżesz zdziwił się temu widokowi. Postanowił podejść nieco bliżej, aby lepiej się przyjrzeć. Wtedy Bóg przemówił do swojego sługi. Zakazał mu zbliżać się i poprosił o zdjęcie sandałów, bowiem ziemia, po której stąpał mężczyzna, była według Pana święta. Wtedy też Bóg powiedział: „Jestem Bogiem ojca twego, Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba”. Mężczyzna przestraszył się i zasłonił swoją twarz dłońmi.

Następnie Pan wytłumaczył Mojżeszowi przyczyny Swego zstąpienia na ziemię. Otóż – Bóg widział, jak bardzo cierpi jego lud w Egipcie, jak jest wyzyskiwany i źle traktowany przez faraona. Czas było z tym skończyć....

Podobne wypracowania