Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pontyfikat Jana Pawła II - charakterystyka, opis, ocena pontyfikatu Jana Pawła II

Karol Wojtyła został wybrany na papieża 22 października 1978 roku. Jego pontyfikat trwał ponad dwadzieścia sześć lat.

Papież Jan Paweł II uważany jest za jednego z najwspanialszych i najlepszych przywódców religijnych w historii Kościoła. Jego pontyfikat nastawiony był przede wszystkim na ludzi, których papież kochał całym sercem. Cechą charakterystyczną Jego duchowego przywództwa były liczne podróże i zagraniczne wyjazdy. Odwiedził wszystkie zamieszkałe przez ludzi kontynenty, aż 104 razy opuszczał Watykan. Jeździł do odległych zakątków, wyruszał do ludzi chorych i ubogich, interesował się sprawami całego świata. Jako pierwszy papież odwiedził Wielką Brytanię, chociaż nie uznaje się tam zwierzchności papieskiej. Najwięcej razy odwiedzał Polskę, Stany Zjednoczone oraz Francję.

Przede wszystkich kochał papież ludzi młodych, dzieci i młodzież, oczywiście ze wzajemnością. Rok 1985 z jego inicjatywy ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Wtedy też Jan Paweł II napisał list apostolski o roli okresu młodości w kształtowaniu postawy dojrzałości życiowej. Również w tym samym roku zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży, na które co roku przyjeżdżali młodzi ludzie z całego świata. Papież poza tym bardzo dbał o poprawę stosunków pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi. Nie tylko odwiedzał chrześcijan na całym świecie, ale nauczał, iż należy być blisko i tworzyć wspólnotę. Dotyczyło to też ludzi innych wyznań – Jan Paweł II brał wszakże udział w modlitwach wyznawców różnych religii, ucałował Koran przywieziony w roku 1999 do Watykanu przez muzułmanów, spotykał się nawet z ateistami. Marzył o świecie pełnym pokoju i miłości. Uczestniczył też w sprawach politycznych i społecznych państw, które przechodziły kryzysy. Był przeciwnikiem komunizmowi w Polsce, modlił się o kraje, w których panowała wojna, prosił o zaprzestanie walk i zakończenie konfliktów. Był człowiekiem otwartym na wszystkich ludzi, wyznania, zwyczaje i poglądy.

Papież Jan Paweł II zmarł drugiego kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Pogrzeb odbył się sześć dni później. Cały świat pogrążył się wówczas w żałobie, a tysiące ludzi czuwało na Placu św. Piotra. Wkrótce potem rozpoczął się proces beatyfikacyjny papieża, który zakończył się 1 maja 2001. Wówczas Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym.

Papież Polak był znany i kochany na całym świecie. Ludzie z wdzięcznością odnosili się do niego, szanowali jego poglądy, stosowali zalecenia, przekazywali nauki. Oceniam jego pontyfikat jako niezwykle udany i wspaniały. Dzięki niemu świat bardziej się zjednoczył, ludzie poczuli wspólną więź i stali się o wiele bardziej świadomymi wyznawcami Boga. Żaden wcześniejszy papież nie zrobił dla świat tyle, co on. Jan Paweł II podróżował, spotykał się z wiernymi, przemawiał do nich. Był obywatelem świata i Bożego Kościoła.

Podobne wypracowania do Pontyfikat Jana Pawła II - charakterystyka, opis, ocena pontyfikatu Jana Pawła II