Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Księga Jozuego - streszczenie, opracowanie

Księga Jozuego należy do pism Starego Testamentu. Jest szóstą w kolejności księgą. Stanowi kontynuację poprzednich, a zwłaszcza – Księgi Powtórzonego Prawa.

Księga Jozuego zbudowana jest z trzech części. Pierwsza część obejmuje rozdziały od 1 do 12, druga od 13 do 19, natomiast trzecia część – rozdziały od 20 do 24.

Część pierwsza Księgi Jozuego opisuje ostatni etap zdobywania przez Izraelitów Ziemi Obiecanej. Kiedy po śmierci Mojżesza Jozue zostaje wybrany na jego następcę, zaczyna prowadzić lud do celu. Pierwszym zadaniem, jakie wyznaczył ludowi nowy przywódca, było wysłanie dwóch zwiadowców do Jerycha; mieli oni zorientować się w sytuacji. Kiedy weszli do miasta, musieli schronić się w domu Rachab, ponieważ poszukiwali ich strażnicy króla. Za okazaną pomoc zwiadowcy obiecali uratować w czasie zagłady kobietę i jej rodzinę.

Po powrocie mężczyzn Jozue wraz z ludem zaczęli przygotowywać się do przejścia przez Jordan. Bóg sprawił, iż woda w rzece zatrzymała się i lud spokojnie mógł się przez rzekę przeprawić. Na pamiątkę tego cudu Jozue ułożył z dwunastu kamieni znak. Miał być to symbol dla przyszłych pokoleń Izraelitów. Następnie przywódca dokonał obrzezania wszystkich mężczyzn, aby godnie mogli wstąpić do Ziemi Obiecanej. Tej nocy Jozuemu ukazał się wysłannik Boga, który nakazał wszystkim zdjęcie sandałów. Znajdowali się już bowiem na Ziemi Świętej. Aby jednak Izraelici mogli się tam cieszyć spokojnym życiem, musieli pokonać wrogów z Jerycha i miasta Aj. Z pomocą Boga miasta te uległy całkowitej zagładzie. Niestety – przeciwko Izraelitom zawiązał się sojusz pięciu miast: Jerozolimy, Hebronu, Lakiszu, Eglonu i Jarmutu. Ludziom pod przywództwem Jozuego udało się rozbić tę koalicję i opanować całą ziemię Kanaan.

Część druga Księgi Jozuego dotyczy podziału ziem Kanaanu pośród poszczególne pokolenia ludu Izraelu. Wszystkie pokolenia wywodziły się od Jakuba, a dokładnie – od jego dwunastu synów.

Natomiast część trzecia opisuje śmierć Jozuego. Mężczyzna wykonał swoje zadanie. Zgodnie z wolą Boga i Mojżesza, doprowadził lud izraelski do Ziemi Obiecanej. Kiedy podzielił ziemię pomiędzy poszczególne pokolenia Jakubowe, mógł spokojnie odejść i udać się na spoczynek do domu Pana.

Podobne wypracowania do Stary Testament - Księga Jozuego - streszczenie, opracowanie