Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Księga Tobiasza - streszczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księga Tobiasza jest bardzo ważnym pismem Starego Testamentu. Jej powstanie datuje się na około II wiek p.n.e. Księga ta w tradycji religijnej nazywana jest dydaktyczną.

Nazwa księgi pochodzi od imienia jej głównego bohatera, czyli Tobiasza. Autorstwo tego tekstu nie jest jednak ustalone, ponieważ istnieje zbyt wiele niewiadomych, aby jednoznacznie wskazać twórcę księgi. Uznaje się jednak, iż powstała ona między rokiem 200 a 180 p.n.e. Należy dodać, iż wielu badaczy uznało Księgę Tobiasza na niekanoniczną, a nawet za apokryficzną. Wynika to z istnienia elementów magicznych, co powoduje oddalenie od kanonu.

Wydarzenia opisane w tej księdze dotyczą historii ojca i syna (obydwaj nosili imię Tobiasz). Pierwsze rozdziały ukazują życie ojca. Był on dobrym i sprawiedliwym człowiekiem, jednak spotkało go dużo niesprawiedliwości. Został wraz z rodziną uprowadzony do Asyrii, gdzie popadł w konflikt z królem. Przyczyną było potajemne organizowane pochówków zmarłych Izraelitów. Wkrótce potem ojciec podupada na zdrowiu i traci wzrok, bardzo cierpi, pragnie śmierci. Jednak przypomina sobie, iż jeden z mieszkańców Medii jest mu winien sporą kwotę pieniędzy. Oddane pieniądze pomogłyby w ciężkiej sytuacji.

Dlatego...

Podobne wypracowania