Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Aleksandra - życiorys, patronat, męczeństwo

Święta Aleksandra jest współcześnie symbolem obrony własnych racji i przekonań. Uważa się ją również za patronkę każdego potrzebującego człowieka.

Data urodzin Aleksandry nie jest do końca znana. Wiadomo, iż żyła za czasów cesarza rzymskiego Dioklecjana, pochodziła z miejscowości Ancyry w Galacji (dzisiejsza Ankara w Turcji). Była ona wyznawczynią Jezusa Chrystusa. Wierzyła w Jego świętość i powtórne przyjście. Nauki pobierała od innych chrześcijan. Należy pamiętać, iż w owych czasach miało miejsce wiele prześladowań ludzi, którzy wierzyli w Boga. Wchodziło to bowiem w konflikt z kultem cezara, który uważany był za boskiego wysłannika (w rozumieniu politeistycznym).

W związku z życiem Aleksandry istnieje pewna legenda, którą dziś zwykło się już uznawać za historię prawdziwą, mianowicie – pewnego razu w mieście zaplanowano zorganizować procesję świąteczną.  Wiązała się ona z kultem Artemidy i Ateny. Mieszkańcy miasta mieli przejść ulicami z posągami tych dwóch bogiń. Także i Aleksandra została (prawdopodobnie przez władze) wytypowana do udziału w procesji. Jak podaje legenda, kobieta odmówiła. Było to jednoznaczne z odrzuceniem kultu tych bogów. Wyszło na jaw, iż Aleksandra jest chrześcijanką. Kobieta sama przyznała się do tego, była na tyle odważna, iż nie wyparła się miłości do Boga. Została wówczas skazana na śmierć poprzez utopienie. Razem z nią karę miało ponieść sześć innych dziewcząt, które dzisiaj nazywane są towarzyszkami Aleksandry. Zgodnie z zapowiedzią kobiety zostały utopione w bagnie. Jakiś czas później ich ciała próbował wyłowić Teodot. On także był chrześcijaninem i pragnął zorganizować zamordowanym kobietom godny pochówek, z zachowaniem wszystkich Bożych przepisów. Niestety, został wydany przez ludzi z jego społeczności i – podobnie jak Aleksandra – skazany na męczeńską śmierć.

Wspomnienie liturgiczne świętej Aleksandry oraz jej towarzyszek ma miejsce 20 marca. Właśnie wtedy wierni przypominają sobie historię jej życia, ogromną odwagę oraz jej miłość do Boga. Aleksandra uznawana jest w naszej tradycji za męczennicę, która oddała życie za wiarę w Chrystusa.

Podobne wypracowania do Św. Aleksandra - życiorys, patronat, męczeństwo