Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Aleksandra - życiorys, patronat, męczeństwo

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Aleksandra jest współcześnie symbolem obrony własnych racji i przekonań. Uważa się ją również za patronkę każdego potrzebującego człowieka.

Data urodzin Aleksandry nie jest do końca znana. Wiadomo, iż żyła za czasów cesarza rzymskiego Dioklecjana, pochodziła z miejscowości Ancyry w Galacji (dzisiejsza Ankara w Turcji). Była ona wyznawczynią Jezusa Chrystusa. Wierzyła w Jego świętość i powtórne przyjście. Nauki pobierała od innych chrześcijan. Należy pamiętać, iż w owych czasach miało miejsce wiele prześladowań ludzi, którzy wierzyli w Boga. Wchodziło to bowiem w konflikt z kultem cezara, który uważany był za boskiego wysłannika (w rozumieniu politeistycznym).

W związku z życiem Aleksandry istnieje pewna legenda, którą dziś zwykło się już uznawać za historię prawdziwą, mianowicie – pewnego razu w mieście zaplanowano zorganizować procesję świąteczną.  Wiązała się ona z kultem Artemidy i Ateny. Mieszkańcy miasta mieli przejść ulicami z posągami tych dwóch bogiń. Także i Aleksandra została (prawdopodobnie przez władze) wytypowana do udziału w procesji. Jak podaje legenda, kobieta odmówiła. Było to jednoznaczne z odrzuceniem kultu tych bogów. Wyszło na jaw, iż Aleksandra jest chrześcijanką....

Podobne wypracowania