Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Paweł II - Dives in Misericordia - opracowanie

Tematem encykliki Ojca Świętego jest Bóg bogaty w miłosierdzie, który wybacza i wskazuje drogę, umacnia w wierze, pomaga wątpiącym i zagubionym. Już na wstępie papież stwierdza, by podążać drogą prowadzącą do rozwijania dziedzictwa Soboru Watykańskiego, trudno nie zauważyć bowiem starań Jana Pawła II, by poprowadzić człowieka ku Bogu.

Papież kochał ludzi, poświęca im sporo miejsca w swojej encyklice, pisze o wielkości i godności człowieka, o wolności i zniewoleniu, o jego sile oraz kruchości i nędzy. Ukazuje więc wszystkie aspekty bycia człowiekiem, odsłania niezafałszowany obraz osoby, która została stworzona na podobieństwo Boga, dlatego upominał się o miejsce dla Stworzyciela w sercach, sumieniach, rodzinach.

Pięć początkowych rozdziałów ma charakter teologiczny, następnie papież opisuje współczesne pokolenie bardzo wnikliwie, nie szczędząc im goryczy i krytyki. Rozdział VI poświęcony jest tematowi, który zwraca uwagę na brak równowagi między elementem materialnym i moralnym. Zwraca także uwagę na fakt, iż cechą miłosierdzia jest przebaczenie, które zdaniem papieża jest silniejsze niż miłość czy zdrada.

W rozdziale siódmym Jan Paweł II wzywa Kościół do refleksji i zastanowienia się, uważa bowiem, iż Kościół w tych trudnych czasach - czasach zniewolenia - powinien dawać świadectwo miłosierdzia poprzez mówienie o nim, a przede wszystkim wcielanie go w życie.

Podobne wypracowania do Jan Paweł II - Dives in Misericordia - opracowanie