Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wstyd - co to jest? Czy wstyd jest potrzebny w życiu człowieka? Jakie ma znaczenie? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wstyd jako samo pojęcie bardzo trudno zdefiniować. Jest to z pewnością rodzaj fizycznej i psychicznej reakcji człowieka na to, co się stało w danej chwili. Wstydzimy się zazwyczaj wtedy, kiedy uświadamiamy sobie, że popełniliśmy jakiś błąd, zrobiliśmy coś nie tak, wbrew ogólnie przyjętym zasadom. Są różne rodzaje wstydu i oczywiste jest, że w życiu każdego człowieka jest potrzebna taka dawka wstydu. Myślę, że gdyby nie on, świat zwariowałby natychmiast.

Wstyd okazujemy wtedy, gdy na przykład ktoś dowodzi nam, że nie postąpiliśmy fair. Moim zdaniem uczucie te świadczy o jakimś stopniu wrażliwości w duszy człowieka. Jeżeli nie ma on wstydu w ogóle, zatraca w sobie poczucie dobra i zła, a przy tym zaciera pomiędzy nimi granice. Przykładów na to może być wiele. Wytłumaczę to w ten sposób: Jasio chciał zjeść coś słodkiego. Na stole zobaczył cukierka, ale wiedział, że cukierek należy do Gosi. Pomimo to zjadł go i Gosia się o tym dowiedziała. Jeżeli Jasio wie, co jest dobre, a co złe, wtedy zawstydzi się. Jeżeli natomiast nie odróżnia dobra od zła, nie przejmie się krzywdą, jaką wyrządził.

Myślę także, że wstyd uczy nas pokory. Jest to najprawdopodobniej najlepszy nauczyciel pokory (jeżeli mówimy o reakcji na własne...

TAGI: esej religia

Podobne wypracowania