Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sens życia według Księgi Koheleta - opracowanie - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

a męczennictwem i nieoczekiwanym cierpieniem.

Znajdziemy tutaj odwołania zarówno do filozofii epikurejskiej Horacego - „carpe diem”, jak i przede wszystkim do filozofii stoicyzmu. Stoicy propagowali zachowanie spokoju w przypadku jakichkolwiek wydarzeń wstrząsającym życiem człowieka. Nie może on uniknąć ani bólu, ani cierpienia, więc musi je przyjmować z godnością - „na spokojnie”. 

Kwintesencją przesłania moralnego Księgi Koheleta są słowa kończące księgę: „Wszystkiego tego wysłuchawszy: Boga się bój i przykazań jego przestrzegaj, bo cały w tym człowiek! Bóg bowiem każdy czyn wezwie przed sąd dotyczący wszystkiego, co ukryte: czy dobre było, czy złe”. Życie zgodne z przykazaniami bożymi jest gwarancją życia w szczęściu, chociaż przez tą chwilę. Sens życia ludzkiego tkwi w istnieniu Boga, który nas stworzył. Bóg stworzył człowieka z miłości, więc głębia sensu życia tkwi w miłości. 

Motyw marności pojawia się w Księdze Koheleta w znaczeniu bardzo jasnym, przejrzystym i zrozumiałym. Motyw ten wykorzystywany był w literaturze oraz sztuce późnego średniowiecza. Jest to zaznaczenie nieważności ludzkiej egzystencji bez obecności Boga oraz fakt, że wszystko, co na świecie...

Podobne wypracowania