Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Paweł II - encyklika „Veritatis splendor” - streszczenie i opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Veritatis splendor”, czyli „Blask Prawdy” to jedna z kolejnych encyklik nieżyjącego już papieża Jana Pawła II. Opublikowana została w roku 1993, a sam papież pisał ją ponad sześć lat. W encyklice tej odnajdziemy odpowiedzi na wiele pytań dotyczących dwóch zagdnień: moralności oraz wolności człowieka i jaki w tym udział ma Bóg oraz jak mają się do tego doktryny teologiczne Kościoła katolickiego. Papież wysuwa też pytania dotyczące kondycji współczesnego Kościoła. Nie boi się stwierdzić, że wokół niego narasta coraz więcej wątpliwości.

„Dziś jednak wydaje się konieczna refleksja nad całością nauczania moralnego Kościoła, której konkretnym celem jest przypomnienie niektórych fundamentalnych prawd doktryny katolickiej w kontekście współczesnych prób ich podważenia lub zniekształcenia. Wewnątrz samej społeczności chrześcijańskiej ukształtowała się bowiem nowa sytuacja, w której wobec nauczania moralnego Kościoła rozpowszechniane są coraz liczniejsze wątpliwości i zastrzeżenia natury humanitarnej i psychologicznej, społecznej i kulturowej, religijnej, a także w ścisłym sensie teologicznej”.

Papież w encyklice przywołuje postać Jezusa Chrystusa. Nadaje mu oblicze nauczyciela,...

Podobne wypracowania