Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Duchowość i filozofia indyjska: joga - co to jest joga? - krótkie streszczenie i opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Joga jest terminem pochodzącym z filozofii indyjskiej. Z sanskrytu oznacza dokładnie tyle co „dyscyplina duchowa”, „ujarzmienie”, czy „rygor”, „jedność”, „połączenie”, „zjednoczenie”, „koncentrowanie”. Jest to zespół ćwiczeń służących do poprawienia kondycji duchowej człowieka. Ściśle związana jest z karmą. Joga jest pomocna w procesie uzyskania wyzwolenia, oświecenia oraz zjednoczenia z Absolutem zwanym Atamanem. Stan ten nazywany jest „samadhi”. 

Joga stała się jednym z najważniejszych pojęć filozofii indyjskiej. Przeniknęła ona zarówno do kultury, jak i religii indyjskich. Wyróżniamy różne rodzaje jogi. Są to między innymi indyjskie odmiany: asztangajoga, annajoga, bhwajoga, dhjanajoga, hatha joga, lajajoga, lambikajoga, dźńanajoga, kundalinijoga, sankhajajoga, karmajoga, sparśajoga, tantrajoga.

Asztangajoga jest typem jogi klasycznej. Zwana jest „ośmioczłonową jogą”, dewanagari. Jest ona zaawansowaną formą jogi opartą na medytacji oraz duchowości. W jej obrębie znajdziemy tak zwany system radża jogi składający się z ośmiu ścieżek: „1. Jama 2. Nijama 3. Asana 4. Pranajama 5. Pratjahara 6. Dharana 7. Dhjana 8....

Podobne wypracowania