Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eugenika - co to jest eugenika? Definicja, opis, przykłady, konsekwencje. Kościół a eugenika - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

wiązać eugenikę z badaniami Charlesa Darwina - swojego kuzyna. Galton propagował eugenikę jako możliwość przetrwania najlepszych osobników z najlepszymi cechami. Eugenikę dzieli się na pozytywną i ujemną.

Pozytywna dotyczy selekcji cech pożądanych, natomiast negatywna cech niepożądanych (negatywnych). Wiąże się ona także z badaniami tworzenia dzieci na żądanie (przykład czegoś podobnego został pokazany w filmie „Sztuczna inteligencja”). Eugenika stała się podstawą działań Adolfa Hitlera, który z kolei uważał, że Niemcy to najlepsza spośród wszystkich ras, a resztę należy zniszczyć. Doszło wtedy do eksterminacji głównie narodu żydowskiego.

Również w Stanach Zjednoczonych zajęto się badaniami eugenicznymi. Doszło nawet do podziału społeczeństwa na „przydatne” i „nieprzydatne”. Organizowano swego rodzaju kampanie dla ludzi z gorszymi cechami dziedziczonymi (umysłowo chorzy, niedorozwinięci, niepełnosprawni) jako gatunku nieprzydatnego. Dochodziło więc do masowych sterylizacji ludności amerykańskiej, a potem praktyka ta przeniosła się do Europy i na inne kontynenty (między innymi do Szwecji, krajów skandynawskich, Australii i Oceanii). W czasach szczególnie II wojny światowej eugenika stała...

Podobne wypracowania