Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerozolima - święte miasto trzech religii. Historia, opracowanie i opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerozolima to miejsce szczególne. W pewnym sensie możemy ją uznać za centrum świata. Największym centrum jest jednak dla trzech najważniejszych obecnie religii monoteistycznych. Najbardziej znacząca jest dla judaizmu, chrześcijaństwa oraz dla islamu i ściśle wiąże się z postaciami proroków (Mahomet, Jezus Chrystus). Zwana jest też „Jeruzalem”, ale posiada wiele innych nazw (zależnie od języka), między innymi: Hierusalem, Jorsala, Jeruszalajim, Urszalim, Urislem. We wszystkich językach oznacza coś związanego ze świętością. W nieoficjalnym tłumaczeniu Jerolizma znaczy tyle, co „miasto pokoju”, choć, jak historia wielokrotnie pokazywała, nie jest to nazwa zbyt adekwatna do tego miasta. 

W obecnych czasach Jerozolima jest (nieoficjalną) stolicą państwa Izrael. O historii Jerozolimy dowiadujemy się częściowo z Biblii (Stary Testament jest źródłem dla chrześcijan oraz judaizmu), chociaż są to dane niepewne. Nie wiadomo, jak stara jest Jerozolima. Z pewnością liczy sobie ona trzy tysiąclecia. Pierwszym jej władcą był biblijny król Dawid, potem została zaatakowana przez Nabuchodonozora, co znamy pod nazwą „niewoli babilońskiej”.

Około wieku VII pojawiają się w tym miejscu pierwsi muzułmanie. Już wtedy...

Podobne wypracowania