Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerozolima - święte miasto trzech religii. Historia, opracowanie i opis

Jerozolima to miejsce szczególne. W pewnym sensie możemy ją uznać za centrum świata. Największym centrum jest jednak dla trzech najważniejszych obecnie religii monoteistycznych. Najbardziej znacząca jest dla judaizmu, chrześcijaństwa oraz dla islamu i ściśle wiąże się z postaciami proroków (Mahomet, Jezus Chrystus). Zwana jest też „Jeruzalem”, ale posiada wiele innych nazw (zależnie od języka), między innymi: Hierusalem, Jorsala, Jeruszalajim, Urszalim, Urislem. We wszystkich językach oznacza coś związanego ze świętością. W nieoficjalnym tłumaczeniu Jerolizma znaczy tyle, co „miasto pokoju”, choć, jak historia wielokrotnie pokazywała, nie jest to nazwa zbyt adekwatna do tego miasta. 

W obecnych czasach Jerozolima jest (nieoficjalną) stolicą państwa Izrael. O historii Jerozolimy dowiadujemy się częściowo z Biblii (Stary Testament jest źródłem dla chrześcijan oraz judaizmu), chociaż są to dane niepewne. Nie wiadomo, jak stara jest Jerozolima. Z pewnością liczy sobie ona trzy tysiąclecia. Pierwszym jej władcą był biblijny król Dawid, potem została zaatakowana przez Nabuchodonozora, co znamy pod nazwą „niewoli babilońskiej”.

Około wieku VII pojawiają się w tym miejscu pierwsi muzułmanie. Już wtedy stała się ona centrum wielu wielowiekowych wojen i praktycznie do dzisiejszego czasu jest przedmiotem sporu. Przez cztery wieki znajdowała się ona pod panowaniem Turków. Przetasowania polityczne w czasie I i II wojny światowej zabrały Turkom panowanie i oddały je Brytyjczykom. Od tamtego czasu regularnie wybuchają konflikty zbrojne. Jest to miasto w swojej historii niezwykłe.

Dla judaizmu i chrześcijaństwa jest wiele elementów wspólnych, które tworzą Jerozolimę miejscem dla ich wyznawców świętym. Wśród symboli najważniejszych znajdą się: Pierwsza Świątynia zbudowana na zlecenie biblijnego króla Salomona, żydowska Ściana Płaczu, muzułmański meczet Al.-Aksa, Grób Jezusa Chrystusa, Golgota. Świątynia Jerozolimska powstała najprawdopodobniej w X wieku p.n.e. z polecenia króla Salomona. Wzniesiono ją na wzgórzu o nazwie Moria. Budowano ją około siedmiu lat. W czasie niewoli babilońskiej została doszczętnie zrównana z ziemią, ale na jej miejsce postawiono nową, zwaną Drugą Świątynią.

W Pierwszej Świątyni znajdowała się Arka Przymierza - symbol zawiązanego sojuszu pomiędzy Bogiem a żydowskim narodem wybranym. Arka zaginęła. Wśród kolejnych żydowskich symboli odnajdziemy Ścianę Płaczu. Jest to zachowana w części ściana będąca murem Drugiej Świątyni. Po zburzeniu Drugiej Świątyni ustalono, że corocznie w sierpniu ta tragedia będzie opłakiwana. Stąd wzięła się nazwa Ściany Płaczu. Obecnie pielgrzymują do niej Żydzi z całego świata. Zwana jest także „Murem Zachodnim” i jest obecnie najświętszym miejscem tejże religii.

W chrześcijaństwie Jerozolima również nabiera bardzo ważnego znaczenia poprzez tamtejszą działalność Jezusa Chrystusa. Według Nowego Testamentu to właśnie tam Jezus Chrystus został męczeńsko ukrzyżowany na Golgocie. Golgota to niewielkie wzniesienie znajdujące się w pobliżu Jerozolimy. Krzyżowano tam winnych różnych zbrodni. Ma być to według tradycji miejsce zgonu Jezusa Chrystusa. Kolejnym punktem, do którego pielgrzymują chrześcijanie w Jerozolimie jest symboliczna Bazylika Grobu Świętego (Bazylika Pańskiego Grobu). Ma się tam znajdować grób Jezusa Chrystusa.

Również w islamie Jerozolima jest miejscem świętym. Tam najprawdopodobniej umarł Mahomet (pierwszy prorok islamu). Tam też znajdziemy ogromny meczet Kubbat as-Sachra zwany też meczetem Omara. Jest to miejsce modlitw indywidualnych. W jego pobliżu znajduje się meczet Al.-Aksa i to tam muzułmanie zbierają się na wspólne modlitwy.

Podobne wypracowania do Jerozolima - święte miasto trzech religii. Historia, opracowanie i opis