Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo kanoniczne - nieważność małżeństwa. Kiedy można unieważnić małżeństwo kościele? Powody

Kościół jako instytucja religijna nieustannie kładzie naciska na to, aby małżeństwo było wyborem świadomym, przemyślanym, ponieważ rozwód jest w Kościele katolickim niemożliwy, zakazany przez Biblię a także sobory watykańskie. Małżeństwa unieważnia się tylko i wyłącznie w szczególnych przypadkach na podstawie niezbitych dowodów i przesłanek.

Trudno jest jednak nazwać małżeństwem coś, co od początku było fikcją (z powodu różnego rodzaju uchybień, niestaranności). Istnieje dwanaście tak zwanych „przeszkód małżeńskich” (które decydują o tym, że małżeństwo nie może być zawarte na mocy prawa kanonicznego) i należą do nich: „przeszkody: wieku, niemocy płciowej, węzła małżeńskiego, różnej religii, święceń, ślubu, uprowadzenia, występku, pokrewieństwa, powinowactwa, przyzwoitości publicznej, pokrewieństwa prawnego”.

Przeszkoda wieku występuje wtedy, kiedy pomiędzy małżonkami jest znaczna różnica wieku. Na przykład mąż ma siedemdziesiąt lat a żona osiemnaście. W świetle prawa kanonicznego tego typu małżeństwa są niedozwolone. Niemoc płciowa jest również przeszkodą w zawarciu małżeństwa, gdyż od małżonków wymaga się skonsumowania związku. Ponadto niezdolność płciowa jest...

Podobne wypracowania